Peste 30 de tineri membri ai TSD Prahova, majoritatea din Câmpina, coordonați de consilierul local Andrei Duran, au efectuat astăzi o amplă acțiune de ecologizare în Cartierul Slobozia din municipiul Câmpina, în zona izvorului sau, cum este mai cunoscută pe plan local, zona "sub fântâni". În mai bine de trei ore, tinerii au strâns peste 50 de saci cu gunoaie.
"Problema ecologică este de notorietate și nu de puține ori s-a discutat despre acest subiect în plenul Consiliului Local Câmpina. Zona în care noi am mers a mai fost curățată o dată de gunoaie, dar iată că după un timp nu foarte lung nici nu se mai cunoaște că s-a intervenit acolo. Am strâns foarte mult gunoi, saci întregi cu deșeuri de tot felul. Și nu putem să nu ne gândim că izvorul din Cartierul Slobozia era, odinioară, o sursă de apă potabilă de unde se alimentau locuitorii în perioadele secetoase. Scopul acțiunii noastre a fost acela de ecologizare a zonei, dar în același timp am dorit să punem umărul la eforturile administrației locale de a păstra un oraș curat și am vrut să tragem un semnal de alarmă cu privire la importanța protejării mediului înconjurător, iar aici cetățenii trebuie să se implice mai mult și să fie mai responsabili", ne-a declarat Andrei Duran. Alături de tinerii din TSD Prahova, la acțiunea de ecologizare a participat și consilierul local Ioan Petrescu.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.