Ziua de 24 noiembrie 2023 va rămâne pentru 1.313 tineri una memorabilă, fiind ziua în care au absolvit Școala de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr” Câmpina și au depus jurământul de credință. De luni, 27 noiembrie, ei se vor prezenta deja la inspectoratele județene pentru a-și prelua posturile.
La ceremonia de vineri, 24 noiembrie, au fost prezenți Bogdan Despescu - chestor general de poliție, secretar de stat în Ministerul Administrației și Internelor, Benone Matei - chestor, inspector general al Poliției Române, Virgiliu Nanu - prefectul județului Prahova, foști comandanți ai școlii, foste și actuale cadre didactice, inclusiv mai mulți primari din zonă - Cornel Nanu, de la Cornu, George Stoica, de la Bănești, Adrian Ungureanu, de la Brebu, ultimii doi fiind chiar foste cadre ale acestei unități.
Promoția noiembrie 2023, formată din 1.313 elevi, dintre care 1.006 băieți și 307 fete, este promoția din anul în care această unitate de elită a învățământului MAI împlinește 55 ani de existență. Șeful promoției este Andrei Costin, din cadrul IJP Bacău, cu media 9,77.

Moment frumos și emoționant astăzi, de Ziua Unirii, la Câmpina. Zeci de elevi de la liceele din municipiu au purtat un steag tricolor de aproape 100 metri, pe Bulevardul Culturii, apoi pe Bulevardul Carol I și Calea Doftanei, până la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu".

A fost o nouă seară dedicată poeziei contemporane, eveniment derulat sub egida Seratelor Culturale Elstar. Iar prilejul a fost avanpremiera volumului de poezii „Pe forme ce scapă vederii”, semnat de George V. Papuc.

În fiecare an, la marile sărbători naționale, curtea Colegiului Militar "Dimitrie Cantemir" din Breaza devine un loc al emoțiilor în special pentru tinerii care învață aici.

Zilele acestea, la Librăria online Coresi a apărut volumul „Bunul pe poante”, al jurnalistului câmpinean Marian Dragomir.