CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Viitorii actori se vor pregăti într-un campus universitar la Provița de Sus. Ce spune primarul comunei, Ovidiu Movileanu

- Actualitate -

Viitorii actori se vor pregăti într-un campus universitar la Provița de Sus. Ce spune primarul comunei, Ovidiu Movileanu

Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică ”Ion Luca Caragiale” București a demarat realizarea documentației pentru construirea unui campus universitar la Provița de Sus, la doi pași de Câmpina.

Campusul unde se vor pregăti viitorii actori ai României va avea o capacitate de 154 locuri și va fi construit în satul Plaiu, comuna Provița de Sus.
Ofertele pentru realizarea proiectului, asistența tehnică și realizarea efectivă a construcției se pot depune până la 15 ianuarie, iar valoarea estimată a investiției este de peste 17 milioane lei, fără TVA.
”Se propune construirea unui campus universitar care să conțină un corp de clădire central cu funcțiunea de spațiu de recreere și lectură, cu o capacitate de 154 locuri, două corpuri de clădire cu funcțiunea de cantină, conectate prin terase exterioare cu o capacitate de 60 locuri la interior, și șapte corpuri de clădire pentru cazare (cămine) cu capacitatea totală de 154 locuri (22 locuri/ construcție)”, se menționează în fișa de date publicată pe SEAP.
Despre acest proiect, primarul comunei Provița de Sus, Ovidiu Movileanu, ne-a declarat: ”Este un proiect de mare amploare, care va fi realizat pe terenuri exclusiv private, cumpărate de UNATC, undeva la peste două hectare. Investiția este foarte benefică pentru comunitatea noastră, pentru că dincolo de veniturile generate - din locuri de muncă, din spațiile de cazare, din infrastructură, impozite și altele, va avea un efect uriaș privind promovarea comunei noastre. Într-o discuție preliminară pe care am avut-o cu reprezentanții UNATC, mi-au spus inclusiv că au în vedere realizarea de spectacole în acest loc, crearea unor evenimente, iar toate acestea nu vor face decât să crească prestigiul comunei noastre”.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!


06 Jan 2025 13:55 5662 vizualizari


Comentarii






  • 08.01.2025 09:35 Judianu Este minunată vestea pentru locuitorii comunei Provița de Sus. Cu ocazia aceasta speram că autoritățile se vor ocupa și de proiecte privind introducerea de apă curenta, în toată comuna. Ar fi rușinos să circule atâția tineri talentați și cu aspirații mari și să vadă oamenii stand la coada cu orele să se alimenteze cu apă din bazine de plastic . Vă doresc multe constientizari, anul 2025 să vă aducă sănătate, pace, recunoștință și multe binecuvântări!!!
162 vizualizari 07 Jul 2026 20:56 Ministerul Mediului lansează Programul Rabla 2026

Ministerul Mediului lansează Programul Rabla 2026

Diana Buzoianu, ministrul Mediului, a anunțat că la finalul acestei luni se va lansa Programul Rabla 2026 pentru persoane fizice.

citeste mai mult
2963 vizualizari 07 Jul 2026 18:49 David Pleșa, absolvent al CNNG Câmpina, a fost admis la patru facultăți de prestigiu din Marea Britanie. A ales London School of Economics and Political Science

David Pleșa, absolvent al CNNG Câmpina, a fost admis la patru facultăți de prestigiu din Marea Britanie. A ales London School of Economics and Political Science

David Alexandru Pleșa este unul dintre tinerii despre care am scris întotdeauna cu plăcere și admirație, unul dintre olimpicii de la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina, acum proaspăt absolvent și... student.

citeste mai mult
318 vizualizari 07 Jul 2026 18:47 Agenții economici din anumite domenii din Câmpina sunt invitați să obțină autorizațiile și acordurile de funcționare

Agenții economici din anumite domenii din Câmpina sunt invitați să obțină autorizațiile și acordurile de funcționare

Primăria municipiului Câmpina a transmis un comunicat de presă în care reamintește operatorilor economici care desfășoară activități în Câmpina că au obligația de a obține autorizațiile și acordurile de funcționare, în conformitate cu prevederile aprobate de Consiliul Local.

citeste mai mult
3296 vizualizari 07 Jul 2026 13:35 Primăria Câmpina a transmis un comunicat privind demolarea fostei terase Erik

Primăria Câmpina a transmis un comunicat privind demolarea fostei terase Erik

Fără niciun alt comentariu, iată comunicatul Primăriei Câmpina:

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV