În jurul orei 9.30, în ultima zi a anului 2023, la Câmpina, pe Bulevardul Nicolae Bălcescu, a avut loc un accident rutier.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului, din primele verificări reieșind faptul că, un bărbat de 51 de ani, în timp ce conducea un autoturism, ar fi acroșat o femeie de 62 de ani, angajată în traversarea părții carosabile. În urma producerii accidentului a rezultat vătămarea corporala a femeii, care a fost transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale de specialitate. Conducătorul auto au fost testat cu aparatul etilotest care a indicat valoarea de 0, 00 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cauză, cercetările sunt continuate de polițiști în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul rutier, a comunicat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Guvernul a aprobat astăzi, prin memorandum, scoaterea la concurs a posturilor necesare la creșele construite prin Programul "Sfânta Ana", finanțat prin PNRR. Este vorba despre angajarea de personal la 23 creșe din țară, printre care și cea de la Câmpina, din cartierul Voila.

Polițiștii prahoveni pun în executare, în această dimineață, joi, 5 martie 2026, 20 de mandate de percheziție domiciliară, în două cauze penale. Din informațiile noastre, în Prahova este vorba de adăpostul de la Boldești - Scăeni și primăria din această localitate.

La intrarea pe Aleea Zânelor din Câmpina a apărut un indicator rutier montat pe un stâlp care împiedică accesul autoturismelor pe trotuare.

În urmă cu puțin timp, pe DN1, în apropierea localității Băicoi, a avut loc un accident rutier spectaculos.