Cu două ore înainte de închiderea urnelor, în municipiul Câmpina au votat 11.759 alegători, ceea ce reprezintă 36,37% din totalul persoanelor cu drept de vot. Un procent foarte redus pentru această oră și, cel mai probabil, până se termină votarea, Câmpina nu va reuși să treacă de 50%.
De obicei, la alegerile locale, la Câmpina votau mai mult de jumătate dintre alegătorii înscriși în liste, iar procentul final al prezenței la vot era peste media pe județ. De această dată, însă, situația diferă. Precizăm că, la alegerile locale din 2012, procentul prezenței la vot la ora 19.00 era de 49,83%, iar procentul final, la închiderea urnelor - 58,76%.
Astăzi, în Prahova, până la ora 19.00 au votat 44,97% din totalul alegătorilor înscriși în liste. În județ sunt 673.177 persoane cu drept de vot, dintre care 302.775 și-au exercitat până acum dreptul de vot. La nivel național, procentul prezenței la urne este de 42,82%.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a semnalat că pe Strada Ecaterina Teodoriou a apărut o surpare într-un trotuar.

În cursul după-amiezii de vineri, la intrarea pe Strada Sg. Maj. Erou Grigore Nicolae din Câmpina, la mică distanță de intrarea la Spitalul Municipal, a avut loc un accident rutier.

„Dacă acum câţiva ani, chiar în perioada pandemiei, aveam 35-40 de naşteri pe lună şi tot era nerentabil, anul trecut a fost o medie lunară de 11 naşteri, iar acum am ajuns la o medie de cinci-șapte naşteri pe lună, dar personalul trebuie să fie acelaşi”, a explicat Ioan Simion, fondatorul Centrului Medical Sanconfind renunțarea la secția de maternitate, citat de zf.ro.

În această dimineață, pe DN1 a avut loc un accident de circulație, la km 67+650, pe sensul Ploiești - Câmpina.