Un caz aproape ireal s-a petrecut în Prahova, caz în urma căruia un tânăr de 21 ani a fost reținut de polițiști pentru crimă și incendierea autoturismului victimei.
Astfel, potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, ”polițiștii Secției Cocorăștii Colț au fost sesizați noaptea trecută, în jurul orei 00:30, cu privire la faptul că, în extravilanul localității Brazi, se manifestă un incendiu la un autoturism. În baza sesizării, polițiștii s-au deplasat la fața locului, constatând faptul că aspectele sesizate se confirmă, incendiul fiind lichidat de pompieri. Experiența polițiștilor care se aflau la cercetarea la fața locului a condus la suspiciuni cu privire la cauza probabilă a incendiului, cercetările fiind extinse. Astfel, la scurt timp, a fost depistată persoana bănuită de comiterea faptei, ca fiind un tânăr de 21 ani, din comuna Bărcănești. Aprofundând cercetările, s-a stabilit faptul că tânărul în cauză s-a deplasat împreună cu șoferul autoturismului (în vârstă de 31 ani) pe raza județul Ilfov și în urma unui conflict spontan între cei doi, conducătorul auto a fost înjunghiat de mai multe ori de pasager. Ulterior, tânărul ar fi luat autoturismul și l-ar fi condus până în localitatea Brazi, unde l-ar fi incendiat. Cadavrul conducătorului auto a fost găsit abandonat într-o zonă împădurită din apropierea localității Snagov și a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală, în vederea efectuării necropsiei.
La acest moment, autorul se află în custodia poliției, în vederea stabilirii cu exactitate a situației de fapt, urmând să fie luate măsurile legale în consecință.
În cauză, cercetările sunt continuate de un procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova, cu sprijinul polițiștilor din cadrul Serviciilor de Investigații Criminale Prahova și Ilfov”.
(Foto cu caracter ilustrativ)

La solicitarea Primăriei Câmpina, operatorul Floricon Salub a anunțat un program pentru realizarea dezinsecției în spațiile verzi din Câmpina.

Valea Doftanei a fost serios afectată de ruperea de nori de sâmbătă după-amiază, prevenită prin trei mesaje RO-ALERT.

HidroPrahova a anunțat că sut posibile perturbări ale furnizării apei. Probabil că lumea se aștepta la mai multă claritate și precizie din partea societății care are unul dintre cele mai ridicate prețuri la apă din România. Dar, probabil, atât s-a putut...

Trei mesaje succesive RO-ALERT privind coduri portocalii de vreme severă au pregătit populația și autoritățile din Valea Doftanei pentru ruperea de nori care avea să urmeze.