În primele trei luni ale acestui an, suma încasată la bugetul municipiului Câmpina, din taxe și impozite locale, se ridică la aproximativ 8,4 milioane lei. Este vorba despre taxe și impozite plătite de toți contribuabilii, atât persoane fizice, cât și persoane juridice, până la primul termen scadent - 31 martie 2017.
Potrivit informațiilor furnizate de conducerea Direcției Economice din cadrul Primăriei Câmpina, persoanele fizice au plătit 3.780.000 lei, ceea ce reprezintă un grad de colectare de 59%, cel mai mare din ultimii ani. În privința agenților economici, aceștia au achitat 4.600.000 lei, adică un procent de realizare de 46%. Trebuie menționat faptul că toți contribuabilii care și-au plătit integral impozitele pe proprietăți (terenuri, clădiri, mașini) până la 31 martie au beneficiat de o reducere de 10%, în conformitate cu hotărârea Consiliului Local Câmpina. Raportat la numărul contribuabililor și la sumele plătite de aceștia în primul trimestru al anului, această bonificație înseamnă o reducere de 380.000 lei la persoanele fizice și de 197.000 lei la persoanele juridice.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis această imagine surprinsă marți, 12 mai, în jurul orei 18.10, în parcarea Complexului comercial Penny din Câmpina.

După vijeliile din ultimele 24 ore de la Câmpina, marți, puțin după orele prânzului, locuitorii de la Căminul Petrol din Câmpina au sesizat administrația locală - proprietara imobilului - și pompierii în privința ridicării unei părți a acoperișului.

Furtuna puternică din această dimineață nu a rămas fără urmări în Câmpina.

Polițiștii prahoveni au pus în executare, la data de 12 mai 2026, trei mandate de percheziție domiciliară la mai multe imobile situate, în municipiul Ploiești, într-un dosar penal ce vizează săvârșirea infracțiunilor de înșelăciune în formă continuată, complicitate la înșelăciune, șantaj și furt.