În această dimineață, pe DN1, în zona Posada, s-a produs un grav accident de circulație în care au fost implicate un autoturism și un TIR. În urma impactului extrem de puternic, șoferul autoturismului, un bărbat în vârstă de 65 de ani, a rămas încarcerat, inconștient, în stop cardio-respirator.
Circulația în zonă se desfășoară îngreunat. Mașinile implicate în accident se află în afara părții carosabile, iar la fața locului sunt echipaje de la pompieri, poliție și ambulanță. Echipajele de intervenție de la ISU Prahova au scos victima din resturile mașinii și i-au făcut manevre de resuscitare. Din păcate, după cum a anunțat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, Raluca Brezeanu, bărbatul a murit. Din primele cercetări reiese că accidentul s-ar fi produs din cauza unei întoarceri neregulamentare efectuate de șoferul autoturismului, moment în care s-a produs coliziunea cu TIR-ul. Poliția continuă cercetările pentru a se stabili cu exactitate cauzele care au dus la producerea tragicului accident.
(Foto cu caracter ilustrativ)

De-a lungul întregii zile de miercuri, 20 mai, Grǎdinița „Iulia Hasdeu” și cele trei structuri ale sale - Grădinița nr. 5, Grădinița nr. 6 și creșa din cartierul Voila au fost vizitate cu interes, entuziasm si emoții de viitori antepreșcolari, preșcolari, dar și pǎrinți ori bunici.

În zilele premergătoare sărbătoririi Zilei Eroilor, membrii Asociației Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere „Maior Constantin Marinescu” și Cultul Eroilor Câmpina au desfășurat activități în școli și licee, dar și la sediul asociației, Monumentul Eroilor din Războiul de Întregire Națională și Troița Eroilor din cartierul Slobozia.

(P) Cu toții ne dorim să alegem cea mai bună și eficientă soluție pentru izolarea termică a locuinței, o soluție care să ne garanteze că nu vom plăti facturi mari la gaze și energie electrică și că vom avea, totuși, o casă călduroasă și confortabilă. Sistemul de izolație cu celuloză este o soluție modernă și performantă de izolație termică și fonică, realizată prin injectarea sub presiune a fibrei de celuloză. Materia primă este compusă din material organic obținut prin reciclarea hârtiei, ignifugat, aditivat cu soluție antiseptică pentru prevenirea mucegaiului și tratat împotriva dăunătorilor (rozătoare, insecte).

Ministerul Educației a dat publicității calendarul final al sesiunii de vară a examenului de Bacaluareat.