A luat sfârșit concursul pentru postul de consilier - ghid turistic. Concurs organizat de Primăria Câmpina pentru ocuparea celui de-al doilea post înființat la Centrul de Informare și Promovare Turistică. A câștigat Andreea Adeline Tache, o tânără câmpineancă, singurul candidat dintre cei cinci înscriși la concurs, care a reușit să treacă de proba scrisă și să intre la cea orală.
Rezultatele finale au fost afișate ieri după-amiază la avizierul Primăriei. Andreea Adeline Tache a obținut 50,75 puncte la proba scrisă, 84,71 puncte la proba orală și cu o medie generală de 67,73 a fost declarată admisă. Ea va fi angajată a Primăriei Câmpina, ca ghid turistic la Centrul de Informare și Promovare Turistică.
Andreea Adeline Tache are 24 de ani, a absolvit clasa de turism a Colegiului Tehnic Forestier în anul 2010 și apoi Universitatea Transilvania din Brașov - Facultatea de Științe Economice și Administrarea Afacerilor, având un master în "domeniul politicilor și strategiilor în dezvoltarea turismului".

HidroPrahova a transmis un comunicat privind apa tulbure livrată populației din municipiul Câmpina - în unele zone și absența acesteia în alte zone.

Pe parcursul întregii zile de vineri au fost probleme în alimentarea cu apă a municipiului Câmpina.

Tribunalul Prahova a respins contestația lui Adrian Stoican, președintele Clubului Sportiv Câmpina, privind măsura arestului preventiv.

Pe Bulevardul Nicolae Bălcescu din Câmpina, în cursul dimineții de vineri, 5 iunie, imediat după ora 10.00, a avut loc o intervenție a pompierilor militari de la Detașamentul din Câmpina.