Consiliul Județean Prahova a anunțat câteva proiecte de investiții în energia regenerabilă, finanțate prin Fondul pentru Modernizare, investiții care vor trebui să asigure consumul energetic integral al mai multor administrații publice.
Este vorba de trei centrale fotovoltaice, una dintre acestea urmând să deservească localtiățile Câmpina, Breaza și Comarnic. Aceasta va avea o capacitate de aproape 8MW, iar valoarea investiției se ridică la peste 53 milioane lei.
Prin construire a trei centrale fotovoltaice, în valoare totală de aproape 150 milioane lei, Consiliul Județean Prahova își propune să acopere integral consumul energetic al administrațiilor implicate, reducând astfel costurile cu energia electrică și eliberând resurse pentru alte investiții. Practic, energia obținută din aceste centrale fotovoltaice va fi folosită pentru iluminatul public și pentru asigurarea energiei electrice în instituțiile publice.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Demersul nostru de a găzdui un fel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Într-una dintre nopțile de la finalul săptămânii trecute, polițiștii din Breaza au oprit pentru control un autoturism pe o stradă din localitate.

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Ploiești – Biroul de Combatere a Infracțiunilor Contra Persoanei și Patrimoniului au reținut, la data de 8 mai 2026, pentru 24 ore, un bărbat cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de înșelăciune și înșelăciune în formă continuată, prejudiciul total cauzat fiind estimat la aproximativ 591.000 lei.

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, cu sprijinul Serviciului Criminalistic Prahova, au pus în executare, la data de 9 mai 2026, un mandat de percheziție domiciliară la locuința unei persoane fizice din județul Prahova.