Luni, 18 noiembrie 2024, de la ora 9.00, în sala de ședințe de la Primăria Câmpina va avea loc prima ședință extraordinară a Consiliului Local în noul mandat.
Primarul Irina Nistor i-a convocat pe consilierii locali pentru a desemna Comisia de numărare a voturilor în cazul exercitării votului secret, comisie care va funcționa în componența care va fi aprobată luni pe toată perioada mandatului. Conform proiectului, comisia ar urma sa fie formată din președintele de ședință de la momentul derulării procedurii, secretarul general al municipiului Câmpina, Elena Moldoveanu, și șeful Serviciului Administrație Publică Locală, Lavinia Bălan, care va asigura secretariatul acestei comisii.
Este necesară constituirea acestei comisii pentru ca joi, 21 noiembrie, în ședința ordinară a Consiliului Local să poată fi ales viceprimarul Câmpinei, propunerea deja anunțată a coaliției PSD - PCC fiind Livia Lupu.
Este prima ședință extraordinară din acest mandat, după ședința de constituire, când au depus jurământul primarul Irina Nistor și 15 dintre consilieri și ședința ordinară din 12 noiembrie, atunci când au depus jurământul ceilalți patru consilieri și s-au votat comisiile de specialitate ale Consiliului Local Câmpina.

Nu știe nici măcar directorul HidroPrahova, Andrei Bontic. O decizie va fi luată la o viitoare ședință a Consiliului de Administrație la HidroPrahova, dar, pare sigur, că nu se va plăti prețul de apă potabilă.

Din 5 decembrie 2025, ora 23.00, s-a reluat treptat alimentarea cu apă. Primul pas. Urmează al doilea, când vor veni rezultatele analizelor bacteriologice privind potabilitatea apei din rețea. Totuși, nu trebuie să uităm că această criză nu se termină aici, de vreme ce lucrările de la Barajul Paltinu nu au fost efectuate.

După cum știți, la ședința CJSU din această seară s-a luat decizia furnizării apei începând cu ora 23.00. Vineri, 5, decembrie 2025, ora 23.00. ESZ va livra apă către HidroPrahova, o apă care poate fi folosită doar la toalete. Asta până la confirmarea potabilității de către DSP Prahova, în urma analizelor bacteriologice.

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, întrunit vineri, 5 decembrie 2025, a luat decizia ca din această seară, de la ora 23.00, ESZ să înceapă furnizarea apei în rețeaua HidroPrahova. Și este vorba despre 700 km de rețea.