CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Câmpina, retrospectivă 2017. Top “terapie pentru suflet”

- Actualitate -

Câmpina, retrospectivă 2017. Top “terapie pentru suflet”

La Câmpina au fost și lucruri frumoase în 2017, evenimente deosebite, care au reprezentat o bucurie pentru ochi, suflet și minte. Nu ne referim la "Serbările Toamnei", "Hora Prahoveană" sau spectacolul de Revelion, care, desigur, își au rolul lor în viața socio-culturală a localității. Vom include în tot evenimente speciale, care au creat emoție, fiecare în parte constituind o adevărată terapie pentru suflet.

1. “Câmpina în culori”, un proiect inițiat de artistul plastic Amalia Suruceanu, președintele filialei locale a UAP. În cadrul acestui proiect, copii din municipiu au pictat zidul de sprijin de pe Strada Podului (zona Bulevardului Culturii), iar la Spitalul Municipal, Amalia Suruceanu a pictat singură, pro bono, holul mare, de la parter, iar anul acesta va continua cu secțiile spitalului.

2. “Vise în pași de dans”, un spectacol superb oferit de balerinele de la clubul de dans al profesoarei Dorina Popa. Fetițe frumoase și talentate, de la 3 la 13 ani, care visează să danseze pe cele mai mari scene ale lumii. Au obținut numeroase premii naționale, muncesc enorm, dar sunt ambițioase și iubesc ceea ce fac.

3. “Grigorescu și Câmpina”, un concurs de pictură la care au participat 50 de copii talentați de la școli din municipiu, concurs care s-a desfășurat chiar în curtea Muzeului Memorial “Nicolae Grigorescu”, pe 15 mai, în ziua în care s-au împlinit 179 de ani de la nașterea marelui pictor.

4. “Castelul Iulia Hasdeu”, un album în patru limbi, primul album despre castelul – templu construit la Câmpina de savantul B.P. Hasdeu în amintirea iubitei sale fiice, Iulia. A fost lansat cu câteva zile înainte de împlinirea a 148 de ani de la nașterea Iuliei Hasdeu, copil genial, plecat din această lume la doar 19 ani. Un album extraordinar, cu fotografii de azi și din arhivă, realizat de Jenica Tabacu, directorul Muzeului Memorial “B.P. Hasdeu”.

5. “Cu inima la teatru”, un turneu caritabil al trupei independente “Cuibul Artiștilor”. Cu banii strânși a fost cumpărată aparatură pentru Secția de Neonatologie a Spitalului Municipal Câmpina. Spectacolul “O zi de vară”, o piesă superbă despre viața cu și fără noroc, a fost jucat în zece orașe din țară, inclusiv la Câmpina.  

6. Festivalul de Teatru “Mircea Albulescu”, ajuns la cea de-a V-a ediție, organizat la Casa de Cultură “Geo Bogza”. Chiar dacă ediția din 2017 a fost mai slabă calitativ decât cele din anii precedenți, acest festival rămâne un eveniment de suflet pentru iubitorii teatrului.


05 Jan 2018 17:58 4984 vizualizari


Comentarii






  • 06.01.2018 12:56 Florin Predescu Buna ziua! Stiu ca nu ati putut sa veniti la Festivalul Tineretului editia a XII-a, dar a fost un concurs reusit in care 62 de tineri din scolile si liceele campinene au avut ocazia sa-si arate talentele lor (teatru, muzica si dans)
198 vizualizari 01 Apr 2026 21:58 Dosarul pariurilor de la CS Păulești. Încă cinci persoane au fost reținute

Dosarul pariurilor de la CS Păulești. Încă cinci persoane au fost reținute

La sfârșitul lunii februarie a făcut multă vâlvă un dosar al pariurilor în care a fost implicată echipa prahoveană din Liga a 3-a, CS Păulești.

citeste mai mult
745 vizualizari 01 Apr 2026 20:17 Apelul disperat al Mihaelei Drăghici, “doamna cu lavanda”, către Consiliul Local Câmpina, pentru un comerț civilizat și corect

Apelul disperat al Mihaelei Drăghici, “doamna cu lavanda”, către Consiliul Local Câmpina, pentru un comerț civilizat și corect

La ultima ședință a Consiliului Local Câmpina, cea de joi, 26 martie 2026, în fața consilierilor a venit Mihaela Drăghici, unul dintre foarte puținii meșteșugari din Câmpina, cunoscută de noi toți, de mulți ani, pentru "Șoapte de lavandă".

citeste mai mult
382 vizualizari 01 Apr 2026 14:15 La Câmpina, primul târg de orientare în carieră pentru liceeni a fost un succes

La Câmpina, primul târg de orientare în carieră pentru liceeni a fost un succes

„Summer Inter Fair” a fost primul târg de orientare în carieră organizat la Câmpina de liceeni pentru liceeni. Evenimentul a avut loc miercuri, 1 aprilie (și nu a fost o păcăleală!), la Casa Tineretului.

citeste mai mult
769 vizualizari 01 Apr 2026 10:31 Breaking news, Adana Shaorma la Salcie. Renunțăm la shaorma!

Breaking news, Adana Shaorma la Salcie. Renunțăm la shaorma!

După 14 ani de shaorma… am luat o decizie grea. Dar te așteaptăm cu 100 de răcoritoare să povestim detaliile.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV