Cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului, la Câmpina va fi mare sărbătoare. O sărbătoare dedicată, evident, celor mici, dar și celor care păstrează mereu copilăria în suflet. Joi, 1 Iunie 2023, de la ora 15.00, Bulevardul Carol I va fi închis traficului rutier între Casa Cărții și Hotelul Muntenia, iar în această zonă vor avea loc mai multe activități dedicate copiilor.
În zona Casei Cărții va fi amplasată o scenă, invitata de onoare a evenimentului fiind solista Alina Sorescu, atât de îndrăgită de copii. Alina nu va veni singură, ci împreună cu trupa ei - "Picii lu' Soreasca", micii artiști de la atelierul de muzică al solistei. Muzică, dans, teatru pentru copii, mascote Disney, păpuși gigant, pictură pe față, dar și multe surprize - toate acestea pentru sărbătoriții zilei de 1 Iunie, la evenimentul organizat de Primărie, Consiliul Local și Casa Tineretului Câmpina.

Pe 27 ianuarie este Ziua Internațională de Comemorare a Victimelor Holocaustului. Cu această ocazie, miercuri, 28 ianuarie 2026, Atelierul Actorului organizează spectacolul dramatic "Sârma Memoriei", care va alea loc de la ora 19.00, la Casa Tineretului din Câmpina.

Primăria orașului Comarnic, Asociația Crescătorilor de Animale din Comarnic, împreună cu Asociația Crescătorilor de Cai de Lucru, Asociația Chinologică ”Străjerii munților” și Club Federal Chinologic Royal, organizează ediția din acest an a evenimentului "Botezul cailor".

O vreme rece și cu ceață, foarte asemănătoare cu cea din urmă cu 36 ani, atunci când, în dimineața de 23 decembrie, militarii în termen și mai mulți ofițeri și personal civil de la unitatea din Câmpina au fost victimele unei ambuscade în fața Aeroportului Otopeni.

Foaierul Casei Tineretului din Câmpina nu a arătat niciodată atât de frumos ca în aceste zile în care aici are loc Târgul de Crăciun al Copiilor.