Prin ordin al ministrului Afacerilor Interne, comisarul șef de poliție Marian Iorga a fost împuternicit să îndeplinească atribuțiile funcției de inspector șef al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova. Noul comandant a fost prezentat astăzi, 30 aprilie 2020, subordonaților săi din inspectorat.
Marian Iorga are 45 de ani și s-a născut la Brăila. A absolvit Școala de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" din Câmpina, în anul 1995, Facultatea de Drept din cadrul Universității Ecologice București, cu susținerea licenței la Academia de Poliție "Al.I. Cuza" București, a obținut o diplomă de masterat în Drept Comercial European la Universitatea Română de Ştiinţe şi Arte „Gheorghe Cristea” Bucureşti și o diplomă de masterat în Managementul Cooperării Poliţieneşti Internaţionale la Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza”.
Și-a început activitatea ca agent operativ în cadrul IJP Prahova, apoi a lucrat la Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti. În perioada 2006 - 2009 a fost șeful Serviciului de Investigaţii Criminale la Poliţia Sector 5 din cadrul DGPMB, din 2009 până în 2013 a condus Serviciul furturi de autovehicule din cadrul DGPMB, apoi a fost șeful Serviciului de investigații criminale, pentru ca, din 2014 până în martie 2019 să fie șeful IJP Călărași. Câteva luni, în 2019, a fost șeful Oficiului Național pentru Protecția Martorilor, apoi s-a întors la conducerea Poliției Județene Călărași pentru ca acum, iată, să fie numit inspector șef la IJP Prahova.
(Sursă foto - Editia.ro)

În cursul zilei de marți, 21 iulie, forțele de intervenție mobilizate în sprijinul ISU Prahova și-au încheiat misiunile desfășurate în localitățile Bușteni și Breaza, în contextul gestionării efectelor fenomenelor hidrometeorologice.

ISU Prahova a transmis un mesaj ROALERT pentru codul roșu hidrologic anunțat în urma avertizării de la Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor.

Curtea de Apel București a decis marți, 21 iulie, suspendarea procedurii privind proiectul legii salarizării, la sesizarea Federației Sindicale Sanitas.

În curusl dimineții de marți, 21 iulie, s-a făcut recepția finală a lucrărilor de amenajare a parcării de pe Strada Erupției din Câmpina.