CONTACT

O delegație a administrației câmpinene sărbătorește, alături de frații din Cimișlia, Ziua Independenței Republicii Moldova

- Actualitate -

O delegație a administrației câmpinene sărbătorește, alături de frații din Cimișlia, Ziua Independenței Republicii Moldova

27 August este Ziua Națională a Republicii Moldova, zi în care se sărbătorește adoptarea Declarației de Independență față de Uniunea Sovietică. Astăzi, 27 august 2019 se împlinesc 28 de ani de la declararea independenței Moldovei, iar în întreaga țară au loc manifestări dedicate acestui eveniment. O delegație a municipiului Câmpina se află în aceste zile în orașul înfrățit, Cimișlia, pentru a sărbători alături de frații de peste Prut atât Ziua Independenței, cât și Ziua Orașului Cimișlia (28 august).

Din delegația Câmpinei fac parte primarul Horia Tiseanu, directorul Direcției Economice - Alice Tudorache, directorul Direcției Juridice - Iulian Anton și șefa Serviciului Juridic - Monica Voicu. A devenit o tradiție ca reprezentanții administrației câmpinene să fie alături de frații din Cimișlia la marile sărbători din Basarabia, iar la diverse evenimente organizate la Câmpina să participe și orașele înfrățite, deci și din Cimișlia. Luna august mai aduce un eveniment important. 31 August este Ziua Limbii Române, sărbătorită pe ambele maluri ale Prutului.
Pe parcursul vizitei în Cimișlia, delegația municipiului Câmpina are programate și o serie de întâlniri cu primarul orașului Cimișlia, Gheorghe Răileanu, cu alți reprezentanți ai Primăriei și Consiliului Local din Cimișlia, oraș cu care Câmpina este înfrățită din martie 2015.


27 Aug 2019 18:57 3738 vizualizari


Comentarii






325 vizualizari 03 Mar 2026 09:30 Accident mortal pe o șosea din Prahova. O tânără de 19 ani și-a pierdut viața

Accident mortal pe o șosea din Prahova. O tânără de 19 ani și-a pierdut viața

În această dimineață, pompierii din Ploiești au intervenit în cazul unui accident rutier produs în localitatea Blejoi, pe strada Buda.

citeste mai mult
196 vizualizari 03 Mar 2026 09:25 Poliția este în alertă! Doi tineri din Florești au dispărut de la domiciliu

Poliția este în alertă! Doi tineri din Florești au dispărut de la domiciliu

Polițiștii din Florești au fost sesizați de o femeie despre faptul că fiul său, Georgian Daniel Pantaia, de 15 ani, a plecat în data de 2 martie, în mod voluntar de la domiciliul din localitatea Florești, împreună prietena sa, Carla Neda, de 12 ani, din aceeași localitate și nu au mai revenit până în prezent.

citeste mai mult
565 vizualizari 02 Mar 2026 16:07 La Câmpina, miercuri vor suna alarmele

La Câmpina, miercuri vor suna alarmele

Miercuri, 4 martie 2026, în intervalul 10.00 - 11.00, se va desfășura la nivel național exercițiul de alarmare publică denumit „Miercurea Alarmelor”.

citeste mai mult
742 vizualizari 02 Mar 2026 15:52 Pe bulevardul câmpinean - o surpare accentuată și mai mulți copaci tăiați

Pe bulevardul câmpinean - o surpare accentuată și mai mulți copaci tăiați

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a semnalat o serie de probleme identificate în zona de promenadă a Câmpinei - Bulevardul Culturii.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV