HidroPrahova anunță o nouă sistare a distribuției apei în municipiul Câmpina, pe 1 noiembrie, pentru aproape 24 de ore. Apa va fi oprită din noaptea de luni spre marți (ora 0.00), până marți seară la ora 23.30.
De această dată, motivul întreruperii furnizării apei îl constituie realizarea lucrărilor de cuplare a noii conducte de distribuție a apei potabile de pe Calea Doftanei cu conductele de pe străzile Tudor Vladimirescu și Petru Rareș, aleile 1 Iunie, Toporaș, Magnoliei și Ulmet.
Sistarea apei se face la solicitarea firmei care a reabilitat conductele de apă pentru executarea cuplării menționate. HidroPrahova își cere scuze față de locuitori și îi roagă să-și asigure rezerva minimă de apă pentru consum și uz casnic pe toată durata întreruperii furnizării apei. Înainte de reluarea distribuției vor fi prelevate probe în vederea analizării pentru asigurarea gradului de potabilitate, conform reglementărilor legale.
Acesta ar fi a cincea întrerupere în furnizarea apei potabile în municipiul Câmpina, în ultimele trei săptămâni.

Președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu, a dispus, începând de miercuri, 5 august 2026, un set de măsuri menite să reducă consumul de energie electrică în toate imobilele aflate în proprietatea Consiliului Județean, ca parte a unui demers mai amplu de utilizare responsabilă a fondurilor publice.

Parcurgând Câmpina la pas ajungi și în zone care nu se regăsesc nici în pliantele turistice, nici în cele.. electorale.

Profesorul Anastase Scripcă a murit pe 4 august 1944, la ora 11.00, la vârsta de 75 ani, în locuinţa sa din Câmpina, strada Băicoianu nr. 13 (n.n. - astăzi, Strada Vasile Alecsandri). Este înmormântat în cimitirul central (Bobâlna de azi). Ulterior, meşterul popular Nicolae Goage aşează aici, în memoria sa şi a soţiei, Maria Scripcă, o troiţă din lemn sculptat,care astăzi, din păcate, nu mai există.

Teodor Ștefan Pavel este elevul de la Liceul Teoretic „Aurel Vlaicu” din Breaza, care a obținut cea mai mare medie la Evaluarea Națională din acest an.