La 1 Decembrie, românii de pretutindeni își vor sărbători Ziua Națională. Din cauza măsurilor de protecție sanitară impuse de autorități, acțiunile publice legate de sărbătorirea Zilei Naționale a României sunt limitate. Cu toate acestea, la Liceul Tehnologic Mecanic din Câmpina a avut loc vineri un eveniment artistic dedicat Zilei Naționale a României, la care au fost prezenți primarul municipiului Câmpina, Alin Moldoveanu, și viceprimarul Liviu Dumitrache.
Elevii Liceului Tehnologic Mecanic au oferit scurte momente artistice dedicate Zilei Naționale a României, apoi s-au adresat copiilor cei doi invitați și gazda evenimentului, directorul Liceului Tehnologic Mecanic, Vasile Androne, fiecare dintre vorbitori având cuvinte de laudă la adresa prestației elevilor în momentele artistice oferite, dar și povestind întâmplări din viața lor legate de ziua de 1 Decembrie sau de Liceul Tehnologic Mecanic.

Seratele Culturale Elstar vor avea loc vineri, 30 ianuarie, de la ora 17.00, la Librăria Elstar și vor fi prilejul unei seri dedicate prozei și poeziei contemporane, dialogului cultural și întâlnirii cu autorii celor două volume care vor fi lansate.

Evenimentul va avea loc pe 31 ianuarie 2026, la sala de sport a Colegiului Național "Nicolae Grigorescu", fiind organizat de trei echipe de robotică: Undefined - de la CNNG Câmpina, RO2D2 - de la Colegiul Național "Mihai Viteazul" din Ploiești și Velocity - de la Colegiul Național "Gheorghe Munteanu Murgoci" din Brăila.

Moment frumos și emoționant astăzi, de Ziua Unirii, la Câmpina. Zeci de elevi de la liceele din municipiu au purtat un steag tricolor de aproape 100 metri, pe Bulevardul Culturii, apoi pe Bulevardul Carol I și Calea Doftanei, până la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu".

A fost o nouă seară dedicată poeziei contemporane, eveniment derulat sub egida Seratelor Culturale Elstar. Iar prilejul a fost avanpremiera volumului de poezii „Pe forme ce scapă vederii”, semnat de George V. Papuc.