CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

De la 20.000 lei, amenda dată de ANPC Autogării Câmpina a ajuns la 1.000 lei

- Actualitate -

De la 20.000 lei, amenda dată de ANPC Autogării Câmpina a ajuns la 1.000 lei
Cum este posibil acest lucru? Foarte simplu, grație legislației în vigoare care prevede că amenda se poate achita pe loc sau în termen de 48 de ore, la jumătate din valorea minimă legală stabilită prin OG 2/2001. Adică, în final, 1.000 lei și nu 20.000 lei cât a anunțat Prefectura Prahova.

După apariția pe Campinatv.ro a articolului "Autogara Câmpina, amendată cu 20.000 lei de Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor", am fost contactați de Sorin Mazilu, administratorul SC Autogara Com SRL, care ne-a precizat că amenda pe care a plătit-o pentru neregulile constatate de inspectorii ANPC (condiții igienice necorespunzătoare la grupurile sanitare) este de doar 1.000 lei și nu 20.000 lei. O diferență uriașă față de cât a menționat Prefectura Prahova, printr-un comunicat de presă, că este sancțiunea contravențională aplicată în urma controlului. Până la urmă, dreptate au ambele părți. Da, inspectorii ANPC au amendat Autogara Câmpina cu 20.000 lei. Da, Autogara a plătit doar 1.000 lei.
Și iată explicația: 
- conform OUG 2/2001, Art. 48 - "Contravenientul poate achita pe loc sau în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal de contravenție jumătate din minimul legal al amenzii".
- conform OUG 21/1992 privind protecția consumatorilor - amenda legală (pentru cazul nostru, desigur) este cuprinsă între 2.000 lei și 20.000 lei. Jumătate din minimul legal - 1.000 lei, cât a plătit Autogara Câmpina perfect legal, după cum se poate vedea și în procesul verbal pe care îl atașăm în facsimil.


26 Nov 2015 12:06 6323 vizualizari


Comentarii






  • 30.01.2021 17:29 Flostoiu Asta este cand este firma fam Cord,fost consilier judetean. .
  • 26.11.2015 14:42 Gigi Kent Pentru noi, calatorii, amenda conteaza mai putin. Ca e o mie, ca sunt 20... Important este ca la wc-uri conditiile sunt aceleasi! INFECTE!!!
347 vizualizari 05 Jul 2026 18:03 Intervenție HidroPrahova pe Strada Orizontului din Câmpina. Apa va fi oprită până la ora 20.30

Intervenție HidroPrahova pe Strada Orizontului din Câmpina. Apa va fi oprită până la ora 20.30

HidroPrahova a decis oprirea apei și blocarea trosonului de pe Strada Orizontului, cuprins între intersecțiile cu străzile Maramureș și Industriei.

citeste mai mult
687 vizualizari 05 Jul 2026 09:40 Nici nu s-a finalizat lucrarea și deja sunt probleme cu rețeaua de apă pe Strada Orizontului

Nici nu s-a finalizat lucrarea și deja sunt probleme cu rețeaua de apă pe Strada Orizontului

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis un scurt filmuleț cu o avarie la rețeaua de apă de pe Strada Orizontului.

citeste mai mult
651 vizualizari 04 Jul 2026 17:59 Zona Câmpina a fost sub alertă de vreme extremă. Mai multe gospodării din Filipeștii de Pădure au fost inundate

Zona Câmpina a fost sub alertă de vreme extremă. Mai multe gospodării din Filipeștii de Pădure au fost inundate

ISU a emis un mesaj RO-ALERT pentru zona Câmpina în cursul după-amiezii de sâmbătă, 4 iulie.

citeste mai mult
1031 vizualizari 04 Jul 2026 11:10 Avarie la rețeaua de apă pe Strada Constantin Stere

Avarie la rețeaua de apă pe Strada Constantin Stere

În seara de vineri, 3 iulie, pe Strada Constantin Stere din Câmpina s-a spart o conductă din rețeaua de apă.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV