Începând de luni, 15 septembrie 2025, la Primăria municipiului Câmpina nu se lucrează cu publicul între orele 8.00 și 10.00, angajații fiind în grevă de avertisment.
Sindicatul Liber din Primăria Municipiului Câmpina, afiliat la Federația Sindicală F.N.S.A., a declanșat greva de avertisment ca urmare a lipsei de consultare a organizațiilor sindicale înainte de adoptarea de către Guvern a „Pachetului nr. 2 de măsuri”, document ce conține reglementări considerate arbitrare, nefundamentate și cu efecte grave asupra administrației publice, funcției publice și funcționarilor instituțiilor.
Principalele revendicări ale salariaților sunt:
1. Consultarea reală a organizațiilor sindicale înainte de adoptarea oricăror măsuri care afectează administrația publică și funcționarii.
2. Respectarea drepturilor fundamentale: stabilitatea locului de muncă, condiții de muncă decente, negociere colectivă și autonomie locală.
3. Eliminarea mandatelor temporare și a testărilor periodice impuse funcționarilor publici, care generează politizarea administrației și instabilitate.
4. Asigurarea stabilității și predictibilității funcției publice, prin respingerea modificărilor legislative ce afectează drepturile constituționale ale angajaților.
5. Analize reale de impact social și financiar înainte de orice măsuri de reducere a personalului sau externalizare a serviciilor publice.
6. Renunțarea la intenția de a introduce „meniul pentru săraci”, o grilă de salarizare discriminatorie care ar încălca principiul „la muncă egală - salarizare similară”.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

Pe Strada Zorilor din cartierul Turnătoriei se lucrează la refacerea parcării.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis aceste imagini surprinse pe Strada În Luncă din cartierul Slobozia.

Conducătorii auto care ajung în zona podului rutier peste râul Prahova, dintre Câmpina și Poiana Câmpina, au surpriza să vadă că circulația este restricționată.

Primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, a convocat o întâlnire chiar pe Strada Orizontului cu reprezentanții constructorului, ai HidroPrahova, dar și ai firmelor implicate în proiectul de modernizare a acestei străzi.