Week-end-ul trecut, echipa PSD Câmpina, în frunte cu candidatul Alianței PSD - ProRomânia la funcția de primar al municipiului Câmpina, Nicolae Moisescu, a inițiat și desfășurat o acțiune de ecologizare pe dealul Muscel.
”Am organizat o acțiune de ecologizare a dealului Muscel împreună cu echipa și cu ajutorul câtorva câmpineni care au avut bunăvoința să se alăture acțiunii noastre. Este îmbucurător faptul că spiritul civic este întâlnit la toate categoriile de vârstă. Acțiunea noastră a fost motivată de dorința de a trage un semnal de alarmă asupra aruncării iresponsabile a gunoiului și de a-i responsabiliza pe cei ce aleg să își petreacă timpul liber în zonele de agrement ale Câmpinei. Vrem o Câmpina sănătoasă și curată, tocmai de aceea avem nevoie de mai multă implicare din partea cetățenilor. Acțiunea se va repeta și în weekend-urile viitoare, așa că vă aștept cu toată căldura alături de noi!”, a declarat Nicolae Moisescu, lider PSD și candidat al Alianței PSD - ProRomânia la funcția de primar al municipiului Câmpina.
A fost prima acțiune publică a lui Nicolae Moisescu după perioada de izolare impusă de autorități, având în vedere că reprezentantul PSD a fost depistat pozitiv la testul COVID-19. Ultimele teste au avut rezultat negativ, astfel că Nicolae Moisescu s-a întors la acțiunile specifice perioadei pre-electorale.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.