Primăria Câmpina a realizat, la intersecția Străzii Voila cu Șoseaua Paltinu, un sens giratoriu, scopul declarat fiind acela de a fluidiza circulația în perioadele aglomerate. Amenajarea acestui sens giratoriu a fost făcută de către angajații Atelierului de Infrastructură Urbană din cadrul Primăriei.
"După asfaltarea Șoselei Paltinu de către Consiliul Județean, noi am realizat acest sens giratoriu la intersecția drumului județean cu Strada Voila pentru că acolo apăreau unele blocaje în special în week-end, când zona este intens tranzitată. Lucrarea este prinsă în bugetul municipiului, a fost realizată în regie proprie, să-i spunem, adică de către atelierul nostru de infrastructură urbană, alocându-se bani doar pentru achiziționarea materialelor necesare, aproximativ 7.400 lei cu tot cu TVA", ne-a precizat viceprimarul municipiului Câmpina, Adrian Pițigoi.

Pe Autostrada A7, la km 7, pe raza comunei Dumbrava, a avut loc un accident rutier.

Lume multă la intrarea în Câmpina, acolo unde drumul s-a surpat la începutul acestui an, în luna ianuarie, drum care asigură legătura între Câmpina și Cornu, DN1. Astăzi, 17 iulie 2026, drumul a fost redeschis circulației.

Primăria Câmpina a decis schimbarea pontoanelor și a suporturilor acestora de la Lacul Bisericii, unul dintre locurile preferate de promenadă ale câmpinenilor.

Peste 400 de unități medicale din România vor intra luni, 20 iulie, între orele 9 și 11 în grevă de avertisment.