Ansamblul de muzică și dans "Izvorașul" al Palatului Culturii "Nicolae Botgros" din Cahul (Republica Moldova) este un ansamblu profesionist, renumit, format din dansatori care și-au început activitatea artistică încă din copilărie. Invitat de onoare la "Hora prahoveană", manifestare din cadrul Festivalului "Serbările Toamnei", Ansamblul "Izvorașul" și cele două soliste - Tatiana Florea și Elena Neagu au încântat publicul cu dansuri și muzică tradiționale moldovenești. Și au dansat moldovenii de au încins scena, așa cum o fac de fiecare dată, cu talent, cu pasiune, cu bucurie.
Municipiul Cahul este înfrățit cu Câmpina, iar la ediția din acest an a Festivalului "Serbările Toamnei" a participat și o delegație a administrației locale din Cahul, condusă de viceprimarul Tatiana Romaniuc. Prezența fraților de peste Prut este o onoare pentru Câmpina, iar momentele lor artistice sunt extraordinare și transmit o stare de bine. Ansamblul de muzică și dans "Izvorașul" al Palatului Culturii este o adevărată școală de cântec și dans popular, un ansamblu cu numeroase premii la festivaluri naționale și internaționale. Publicul câmpinean a apreciat calitatea programului artistic oferit de moldoveni și a aplaudat evoluția acestora. Delegația oficială din Cahul a fost prezentă în public, în seara dedicată folclorului, pentru a urmări programul și pentru a-și susține... delegația artistică.
Mai multe fotografii, pe pagina noastră de Facebook - Campinatv.ro

Seratele Culturale Elstar au poposit joi seară la Filipeștii de Pădure, în sala de festivități a grădiniței din localitate, unde a avut loc prima lansare de carte din Filipeștii de Pădure.

Casa de Cultură ”Geo Bogza” Câmpina a transmis un comunicat privind ediția din acest an a Festivalului Național de Teatru ”Eusebiu Ștefănescu”.

„Dacă vreţi să vă îndrăgostiţi şi să rămâneţi în această stare de sublim, vă invit să vă lăsaţi purtaţi de poezia acestui tandem, acolo unde doar muzele celor doi poeţi, Maria Dobrescu şi Florin Dochia, au ajuns.
O carte şi două voci care se caută şi se completează, construind un dialog poetic autentic”, spune Maria Grădinaru despre „tandem dodo”.

Următoarea ediție a Seratelor Culturale Elstar marchează o premieră, prin locul inedit în care au loc - sala de festivități de la Grădinița nr. 2 din Filipeștii de Pădure. Evenimentul va avea loc joi, 14 mai, de la ora 17.00.