CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

810 locuri disponibile în liceele câmpinene pentru admiterea 2024

- Actualitate -

810 locuri disponibile în liceele câmpinene pentru admiterea 2024

Liceele câmpinene pun în acest an la dispoziția absolvenților de clasa a VIII-a, în total, 810 locuri din care: 644 locuri la învățământul de zi, 140 locuri la învățământul profesional de stat cu durata de trei ani și 26 locuri la învățământul dual.

Comparativ cu anul trecut, a crescut numărul locurilor la învățământul de zi (de la 592 la 644), s-a redus numărul de locuri la învățământul profesional (de la 156 la 140) și a crescut numărul de locuri la învățământul dual (de la 12 la 26). Toate informațiile legate de admiterea 2024 le găsiți în "Ghidul candidatului 2024" publicat pe site-ul Inspectoratului Școlar Județean Prahova.
Iată locurile și specializările de la liceele câmpinene pentru admiterea 2024:
Învățământ de zi
Colegiul Naţional „Nicolae Grigorescu” – 182 locuri (față de anul trecut, s-a mai înființat o clasă la specializarea Științe ale naturii)
- Matematică-informatică – 52 locuri
- Ştiinţele Naturii – 52 locuri
- Filologie – 26 locuri
- Ştiinţe Sociale – 52 locuri

Colegiul Tehnic Forestier – 172 locuri (față de 146 locuri anul trecut, a fost înființată o clasă de Științe ale naturii)
- Ştiinţele Naturii – 52 locuri
- Fabricarea produselor din lemn – 24 locuri
- Economic – 72 locuri
- Silvicultură – 24 locuri

Liceul Tehnologic Energetic – 194 locuri (față de 170 la admiterea de anul trecut; s-au înființat o clasă de Economic și una la specializarea Turism și alimentație; la Electric rămâne o singură clasă în loc de două; reaparea specializarea Științe ale naturii în locul clasei de Matematică-informatică)
- Economic – 48 locuri
- Turism şi alimentaţie – 48 locuri
- Electric – 24 locuri
- Electronică şi automatizări – 48 locuri
- Științe ale naturii – 26 locuri

Liceul Tehnologic „Constantin Istrati” – 96 locuri
- Economic – 24 locuri
- Industrie alimentară - 24 locuri
- Turism şi alimentaţie – 24 locuri
- Comerț - 24 locuri 

Învățământ profesional de stat cu durata de 3 ani
Liceul Tehnologic “Constantin Istrati” - 48 locuri
- Turism și alimentație (specializarea bucătar) – 24 locuri
- Mecanică (specializarea mecanic utilaje și instalații în industrie) – 12 locuri
- Comerț (comerciant – vânzător) – 12 locuri 

Colegiul Tehnic Forestier - 24 locuri
- Fabricarea produselor din lemn (specializarea tâmplar universal) – 12 locuri
- Silvicultură (pădurar) – 12 locuri 

Liceul Tehnologic Energetic – 20 locuri
- Electric (electrician exploatare joasă tensiune) – 20 locuri 

Liceul Tehnologic Mecanic - 48 locuri
- Mecanică (specializarea mecanic auto) – 36 locuri
- Mecanică (specializarea tinichigiu vopsitor auto) – 12 locuri 

Învățământ dual
Liceul Tehnologic Energetic
- electromecanic (electromecanic utilaje și instalații industriale) – 12 locuri
- electric (electrician exploatare joasă tensiune) – 14 locuri 

Învățământ liceal seral și cu frecvență redusă - Liceul Tehnologic Mecanic – 28 locuri (specializarea mecanică)


19 Jun 2024 10:11 3520 vizualizari


Comentarii






232 vizualizari 22 Apr 2026 22:03 Dezinsecție la ”Fântâna cu Cireși” luni, 27 aprilie

Dezinsecție la ”Fântâna cu Cireși” luni, 27 aprilie

La solicitarea Primăriei Municipiului Câmpina, prestatorul de lucrări de dezinsecție, dezinfecție și deratizare, firma Floricon Salub, va executa lucrări de dezinsecție în zona de agrement ”Fântâna cu Cireși”.

citeste mai mult
3398 vizualizari 22 Apr 2026 17:08 Atenție! Se întrerupe furnizarea apei în mai multe zone din Câmpina, în noaptea de miercuri spre joi

Atenție! Se întrerupe furnizarea apei în mai multe zone din Câmpina, în noaptea de miercuri spre joi

HidroPrahova anunță sistarea furnizării apei potabile din această seară (miercuri, 22 aprilie), ora 22.00, până joi dimineață, ora 4.00.

citeste mai mult
669 vizualizari 22 Apr 2026 11:39 Firma care construiește Centura Comarnicului, în vizorul DNA. Contractul a fost semnat în mandatul lui Iulian Dumitrescu

Firma care construiește Centura Comarnicului, în vizorul DNA. Contractul a fost semnat în mandatul lui Iulian Dumitrescu

Percheziții ale procurorilor DNA, în această dimineață. la Consiliul Județean Bistrița-Năsăud și la mai multe firme din acest județ, care au contracte din bani publici. Una dintre firmele vizate este Frasinul SRL, care-i aparține omului de afaceri Traian Larionesi. Este compania care construiește Centura Comarnicului, o investiție de aproape 48 milioane euro.

citeste mai mult
2687 vizualizari 22 Apr 2026 09:23 Două noi sensuri unice în Câmpina, pe străzile Sondei și Bucea

Două noi sensuri unice în Câmpina, pe străzile Sondei și Bucea

Comisia Municipală pentru Siguranța Circulației a decis instituirea de sensuri unice pe străzile Sondei și Bucea, în vederea fluidizării și eficientizării traficului rutier. Măsura se va aplica "în perioada următoare", fără a fi comunicată o dată exactă.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV