Compania națională aeriană Tarom anunță că reia treptat zborurile, începând cu 2 mai 2020. Prima destinaţie spre care se va putea zbura este Amsterdam. Din 6 mai se va putea zbura spre Atena, Paris şi Frankfurt, iar din 8 mai, spre Munchen.
Activitatea companiei TAROM s-a redus cu aproximativ 95% pe fondul crizei generate de COVID-19. Tarom şi Blue Air au cerut din partea Guvernului un credit de salvare de 60 de milioane de euro fiecare, pentru a trece cu bine peste perioada crizei. Guvernul a aprobat solicitările celor două companii aeriene în ședința de joi seară.
Blue Air a anunțat, de asemenea, că îşi reia zborurile. Compania low-cost românească a reintrodus în sistemul de rezervări pentru zboruri din România către mai multe oraşe din România şi Europa, acestea vor fi operate de la jumătatea lunii mai. Și compania low-cost Wizz Air intenționează să reia zborurile către mai multe destinații din Europa. Primele vor avea loc la finalul lunii aprilie, pentru câteva orașe, urmând ca destinațiile să se extindă la începutul lunii mai.

Doi copii sunt dați dispăruți și căutați de autorități. Ambii sunt elevi ai Liceului Tehnologic „Constantin Istrati” Câmpina.

HidroPrahova informează că în municipiul Câmpina vor fi executate lucrări de investiții pentru înlocuirea unui tronson al conductei de alimentare cu apă, la intersecția străzilor Orizontului cu Sălaj. Intervenția este necesară pentru creșterea siguranței și eficienței în exploatarea sistemului de distribuție.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o fotografie, surprinsă în această dimineață în cartierul Turnătoriei, undeva între blocurile din acest cartier.

Zeci de oameni din Telega sunt în continuare izolați, după ce apele pârâului Mislea, care traversează satul Telega Vale, au făcut impracticabilă singura cale de acces spre acele gospodării.