”Gala umorului”, un spectacol care s-a bucurat de mare succes și care a fost gândit ca un colaj de momente umoristice, asemănător emisiunii de televiziune cu același nume, emisiune care readuce nume celebre ale scenei românești pe micile ecrane.
Pe această structură, timp de aproximativ o oră și jumătate, membrii ”Atelierul Actorului”, proiect inițiat și coordonat de soții Cătălina și Cătălin Paraschiv, au prezentat momente umoristice mai cunoscute sau mai puține cunoscute. Chiar dacă nu pot rivaliza cu numele ilustre din umorul românesc, micii, dar și mai marii membri ai ”Atelierul Actorului” au demonstrat talent, spontaneitate, dar și aplomb în a-și prezenta momentele, indiferent de vârstă. Și trebuie să recunoaștem că am râs cu lacrimi, ca la o adevărată gală a umorului românesc.
Dacă nu ați fost în sala de spectacole a Casei Tineretului, aveți motive să regretați, pentru că ați pierdut un adevărat show. Noi vă oferim doar câteva dintre momentele prezentate. (video)
Spectacolul ”Gala umorului românesc”, susținut de ”Atelierul Actorului”, a făcut parte din șirul de evenimente din cadrul Festivalului CâmpinArtelor și Sporturilor.
”Atelierul Actorului” va mai avea, în cadrul ediției 2023 a Festivalului CâmpinArtelor și Sporturilor, următoarele reprezentații:
- duminică, 24 septembrie, ora 18.00, Casa Tineretului - ”Luceafărul”, adaptare după Mihai Eminescu;
- vineri, 29 septembrie, ora 18.00, Casa Tineretului - ”Visul unei nopți de vară”, de William Shakespeare.

1.243 absolvenți ai Școlii de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr” Câmpina, promoția decembrie 2025, au devenit de vineri, 16 ianuarie, polițiști cu acte în regulă.

Ziua Culturii Naționale a fost marcată la Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina printr-un eveniment dedicat poetului Mihai Eminescu.

15 Ianuarie este Ziua Culturii Naționale, fiind aleasă special pentru că este ziua de naștere a marelui poet Mihai Eminescu. Astfel, pentru celebrarea culturii naționale unul dintre evenimentele care au avut loc la Câmpina a fost găzduit de Liceul Tehnologic „Constantin Istrati” și a fost dedicat lui Eminescu.

Casa Municipală de Cultură „Geo Bogza” anunță organizarea Galei Culturii Câmpinene, un eveniment deosebit, dedicat celebrării valorilor culturale și recunoașterii creatorilor care îmbogățesc viața artistică a comunității noastre.