În penultima zi a anului 2019, Primăria Bănești a reușit încheierea unui nou contract cu finanțare europeană. Este vorba de un proiect în valoare de 50.000 euro, pentru instalarea unui sistem de supraveghere video în întreaga localitate.
Contractul a fost semnat la sediul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale de către primarul comunei Bănești, George Stoica.
”Am reușit să semnăm astăzi, în penultima zi a anului 2019, un nou contract de finanțare cu fonduri europene pentru comuna noastră. Proiectul se numește Protejarea mediului și comunității locale prin instalarea unui sistem de supraveghere video în comuna Bănești și va include montarea unor camere video de supraveghere în satele Bănești și Urleta, la instituțiile publice, la unitățile de învățământ, atât la școli, cât și la grădinițe, la intrările și ieșirile din localitate, precum și pe principalele artere rutiere. Scopul acestui proiect vizează, în primul rând, siguranța copiilor noștri, dar și descurajarea celor care comit fapte antisociale - furturi, distrugeri sau aruncarea de gunoaie”, ne-a declarat primarul comunei Bănești, George Stoica.
Finanțarea acestei investiții este asigurată prin Programul POPAM 2014-2020, Măsura 2 SDL - Conservarea mediului, identității locale și protejarea potențialului turistic al zonei.

Așa cum vă anunțam în articolele noastre anterioare, din luna februarie, în municipiul Câmpina au început să intre treptat în funcțiune insulele ecologice digitalizate achiziționate printr-un proiect cu fonduri europene.

Puțin înaintea orei 12.00, în cursul zilei de miercuri, 11 martie, în centrul Câmpinei a avut loc un accident rutier.

"Drumul surpat de la Câmpina a intrat în administrarea Consiliului Județean Prahova și va fi reabilitat până la Paști", spunea președintele CJ Prahova, Virgiliu Nanu, pe 6 februarie 2026. Ne-am exprimat încă de atunci îndoiala cu privire la respectarea acestui termen, dar am apreciat optimismul președintelui CJ.

Câmpina, cartierul Voila... Strada Voila, în apropierea intersecției cu Strada Buciumului, la ultima stație de autobuz înaintea Spitalului de Psihiatrie Voila.