Câmpina a găzduit, miercuri după-amiază, primul seminar de informare realizat în cadrul proiectului A.C.T.I.V., finanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Capital Uman 2014-2020, un proiect important, prin intermediul căruia se organizează cursuri de antreprenoriat şi se pot finanţa afaceri din fonduri europene.
Proiectul este derulat prin Camera de Comerţ şi Industrie Prahova şi se adresează celor care doresc să pornească o afacere non-agricolă în mediul urban. Prima etapă a proiectului constă în organizarea unor cursuri de antreprenoriat, la care pot participa atât angajaţi, cât şi studenţi, şomeri (aflaţi sau nu în plată), dar şi persoane inactive. La finalul cursurilor teoretice va urma o sesiune de practică, după care fiecare participant va depune un plan de afacere, consultanţa fiind asigurată în cadrul proiectului. Cele mai bune planuri de afaceri vor fi selectate pentru finanţare, care nu poate depăşi valoarea de 33.000 euro.
Cursurile vor avea loc la Câmpina în perioada aprilie - august 2018, vor avea o durată de 60 de ore şi sunt structurate pe cinci module. Cele 54 de afaceri finanţate din fonduri europene îşi vor începe activitatea în prima parte a anului viitor. Sprijinul financiar va fi acordat în două tranşe: 75% la începutul activităţii şi 25% după 12 luni, dacă sunt respectate condiţiile minime - crearea a două locuri de muncă şi realizarea, după primele 12 luni de activitate, a unor venituri care să reprezinte minim 30% din valoarea primei tranşe de fonduri europene.

Duminică, 14 decembrie 2025, o parte a Grupului ”Dor, doruleț” al CAR Pensionari Câmpina, condus de Ofelia Hărănguș, a ajuns la Biserica ”Sfântul Ștefan” din satul Buștenari, comuna Telega, la invitația preotului Mihai Vișan.

Am reunit oferte privind meniul zilei de la restaurante din Câmpina și împrejurimi pentru a le da celor interesați posibilitatea de a alege.

Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor din Câmpina a lansat o promoție de Crăciun pentru membrii săi.

Echipajele din cadrul ISU Prahova, cu sprijinul autocisternelor sosite de la ISU Timiș și ISU Brașov, precum și echipajele ISU Dâmbovița, au desfășurat sute de misiuni în perioada 30 noiembrie-8 decembrie 2025.