Din luna mai a anului 2010, până în decembrie 2016, la Câmpina a fost în vigoare o hotărâre a Consiliului Local potrivit căreia în fiecare zi de luni a săptămânii, pe Bulevardul Carol I, de la calea ferată până la stația OMV Petrom, parcarea mașinilor trebuia să se facă pe partea dreaptă, pe sensul de mers spre benzinărie. Atunci, în 2010, s-a luat această decizie pentru a se facilita efectuarea lucrărilor de curățenie sau deszăpezire de către operatorul local de salubritate.
Ei bine, la ultima ședință ordinară din 2016, Consiliul Local a abrogat vechea hotărâre, astfel încât, de acum înainte, este interzisă complet parcarea/oprirea mașinilor (deci și lunea) pe partea dreaptă a Bulevardului Carol I, pe sensul de mers spre OMV Petrom. „Poliţia Locală a solicitat acest lucru în urma discuţiilor din Comisia municipală pentru siguranţa circulaţiei, pentru că această hotărâre cu parcarea alternativă nu a putut fi pusă în aplicare decât foarte greu şi numai în vreo două rânduri”, a fost explicația dată de primarul Horia Tiseanu în fața consilierilor locali.
Acum, Primăria Câmpina face apel la populație să respecte indicatoarele rutiere prin care se interzice parcarea/staționarea autovehiculelor pe Bulevardul Carol I (pe tronsonul cuprins între calea ferată și Peco) pe partea dreaptă a carosabilului, pe sensul de mers spre Ploiești.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.