CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

Celebrul procuror Negulescu nu mai vine la Câmpina. A demisionat din magistratură!

- Actualitate -

Celebrul procuror Negulescu nu mai vine la Câmpina. A demisionat din magistratură!

Procurorul Mircea Negulescu a devenit vedeta ultimelor zile, după ce au apărut o serie de înregistrări în care făcea afirmaţii spectaculoase, dar extrem de grave. După ce a solicitat încetarea activităţii sale la DNA Ploieşti, Negulescu a cerut Consiliului Superior al Magistraturii să-şi continue activitatea la Parchetul de pe lângă Judecătoria Câmpina. CSM a acceptat această propunere, dar a sesizat şi Inspecţia Judicară, care în ziua următoare a propus suspendarea din funcţie a procurorului până la soluţionarea cauzei. Vineri, Mircea Negulescu a demisionat din magistratură.

Decizia de a demisiona a procurorului Mircea Negulescu vine după ce Inspecţia Judiciară sesizată de CSM a propus suspendarea sa din funcţie pe perioada derulării cercetărilor. De asemenea, pe rolul Inspecţiei Judiciare sunt şi alte sesizări care îl privesc pe procurorul Mircea Negulescu, sesizări ale Secţiei de Procurori, ale procurorului general, dar şi ale unei persoane fizice.
"S-a hotărât sesizarea Inspecţiei Judiciare faţă de informaţiile apărute în mass-media în cursul zilei de 14 februarie 2017 cu privire la posibilele abateri disciplinare prevăzute de dispoziţiile Legii nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor ori posibile încălcări ale dispoziţiilor Codului deontologic al judecătorilor şi procurorilor", se afirmă într-un comunicat de joi al Consiliului Superior al Magistraturii.
Vă reamintim că în presă au apărut unele înregistrări audio în care procurorul Mircea Negulescu dezvăluia soţiei unui afacerist din Prahova, arestat într-un dosar de corupţie, informaţii din alte dosare penale pe care le instrumenta în calitatea sa de procuror DNA.
Sursa foto: cotidianul.ro.
Citiţi şi - Procurorul Mircea Negulescu vrea să-și continue activitatea la Parchetul de pe lângă Judecătoria Câmpina, după demisia din DNA


18 Feb 2017 15:23 6475 vizualizari


Comentarii






522 vizualizari 15 Jul 2026 20:53 Cerință specială a instanței din Câmpina pentru inculpații aflați sub control judiciar într-un dosar: să nu pătrundă în baruri, cluburi, discoteci!

Cerință specială a instanței din Câmpina pentru inculpații aflați sub control judiciar într-un dosar: să nu pătrundă în baruri, cluburi, discoteci!

Pe holurile Judecătoriei Câmpina poți fi martor al unor lucruri interesante, mai ales pentru cei nefamiliarizați cu evoluția unui proces juridic.

citeste mai mult
768 vizualizari 15 Jul 2026 10:15 Bogdan Novac a semnat pentru Breaza un contract de peste 16 milioane lei pentru viitoarea autobază

Bogdan Novac a semnat pentru Breaza un contract de peste 16 milioane lei pentru viitoarea autobază

În cadrul unui eveniment care a avut loc marți, 14 iulie, la sediul Consiliului Județean, în prezența directorului ADR Sud-Muntenia, Liviu Mușat, s-au semnat 16 contacte de finanțare pentru proiecte de investiții asigurate din fonduri europene.

citeste mai mult
543 vizualizari 14 Jul 2026 21:47 Un bucureștean a făcut infarct în Bucegi, în apropierea vârfului Caraiman

Un bucureștean a făcut infarct în Bucegi, în apropierea vârfului Caraiman

Un nou eveniment trist a avut loc în Bucegi în cursul zilei de marți.

citeste mai mult
679 vizualizari 14 Jul 2026 21:32 Fostul primar din Florești, Eugen David, dă statul român în judecată

Fostul primar din Florești, Eugen David, dă statul român în judecată

Fostul primar al comunei prahovene Florești, Eugen David, a publicat pe contul său de Facebook cererea de chemare în judecată a statului româ, pe care a depus-o marți, 14 iulie, la Tribunalul Prahova, prin care cere despăgubiri.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV