Zilele acestea a fost inaugurat, la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” din Câmpina, un laborator inteligent, realizat cu finanțare din fonduri europene, prin PNRR, valoarea totală ridicându-se la 60.000 euro.
”Echipamentele au fost achiziționate din august 2024, licențele au fost instalate mai târziu, iar laboratorul este funcțional din octombrie. Se desfășoară deja aici ore de informatică într-o primă etapă, urmând și alte discipline. Zilele acestea s-a încheiat instruirea pentru al doilea grup de cadre didactice, în total fiind vorba de 59 profesori calificați să utilizeze acest laborator. De asemenea, se cuvine menționat că meritul pentru realizarea acesui laborator Smart este al domnului director adjunct Bogdan Neagu, care a lucrat îndeaproape cu administratorul Constantin Cristian Penciu, contabilul Laura Mihaela Bejinariu și analistul programator Ion Cătălin Bălan”, ne-a declarat Roxana Stan, directorul Colegiului Național ”Nicolae Grigorescu” Câmpina.

Criza apei din Prahova este pe sfârșite... Acum, ar trebui să urmeze tragerea învățămintelor din această experiență neplăcută și nedorită.

În seara de joi, 11 decembrie, pe DN1, zona Breaza, a avut loc un accident rutier.

Un tânăr de 18 ani, din Florești, nu s-a asigurat la traversarea căii ferate, chiar în apropierea gării din localitate, și a fost acroșat de trenul care circula pe ruta București Nord - Cluj-Napoca.

Evaluarea rezultatelor analizelor de laborator a probelor prelevate de Direcția de Sănătate Publică Județeană Prahova din cinci sisteme de distribuire a apei a arătat încadrarea în valorile admise conform normelor în vigoare.