Pe DN1, la Bărcănești, a avut loc joi seară, în jurul orei 21.45, un tragic accident de circulație soldat - din păcate - cu decesul unui bărbat în vârstă de 32 ani.
Potrivit informațiilor primite de la purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, la fața locului, din primele cercetări, a reieșit faptul că un autoturism, care era condus de un tânăr, de 26 ani (polițist, în timpul liber, cu auto personal), ar fi acroșat un bărbat de 32 ani, care s-ar fi angajat în traversarea părții carosabile, pe bicicletă. În urma producerii accidentului, a rezultat decesul bărbatului de 32 de ani. Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,00 mg/l alcool pur în aerul expirat. De asemenea, conform procedurii, a fost condus la o unitate medicală, în vederea recoltării de probe biologice. Cercetările sunt continuate pentru stabilirea tuturor cauzelor și împrejurărilor în care s-a produs accidentul rutier.
(Foto cu caracter ilustrativ)

În cadrul unui eveniment care a avut loc marți, 14 iulie, la sediul Consiliului Județean, în prezența directorului ADR Sud-Muntenia, Liviu Mușat, s-au semnat 16 contacte de finanțare pentru proiecte de investiții asigurate din fonduri europene.

Un nou eveniment trist a avut loc în Bucegi în cursul zilei de marți.

Fostul primar al comunei prahovene Florești, Eugen David, a publicat pe contul său de Facebook cererea de chemare în judecată a statului româ, pe care a depus-o marți, 14 iulie, la Tribunalul Prahova, prin care cere despăgubiri.

Primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, a semnat marți, 14 iulie 2026, la sediul Consiliului Județean Prahova, contractul de finanțare pentru restaurarea și punerea în valoare a Capelei Dumitru V. Hernia.