CONTACT

265 sancțiuni în valoare de peste 83.000 lei, într-o singură zi, constatate de polițiștii prahoveni, inclusiv la Câmpina

- Actualitate -

265 sancțiuni în valoare de peste 83.000 lei, într-o singură zi, constatate de polițiștii prahoveni, inclusiv la Câmpina

Polițiștii prahoveni au desfășurat marți, 7 noiembrie, opt acțiuni pe drumurile naționale din județ, în municipiile Ploiești și Câmpina, în orașele Azuga, Sinaia și Vălenii de Munte, dar și în comunele Bălțești, Brebu, Cornu, Drajna, Măgurele, Păcureți și Telega, pentru prevenirea și combaterea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere, dar și pentru asigurarea unui climat optim de ordine și siguranță publică prin reducerea numărului de fapte antisociale, atât sub aspect contravențional, cât și penal. 

Astfel, în cadrul activităților au fost legitimate peste 590 de persoane, au fost controlate 485 de autovehicule, printre care și peste 130 de autovehicule de transport marfă. În vederea combaterii conducerii de autovehicule pe drumurile publice sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive au fost efectuate 260 de testări cu aparatele etilotest și drugtest.
În total, au fost aplicate 265 de sancțiuni contravenționale, cele mai multe dintre acestea la regimul circulației, dintre care amintim - 94 pentru neregulile depistate în cazul autovehiculelor de transport marfă, 72 pentru nerespectarea regimului legal de viteză, 18 pentru nepurtarea centurii de siguranță, 14 bicicliștilor, dar și șase pietonilor pentru traversări neregulamentare. Valoarea totală a sancțiunilor este de aproximativ 83.300 de lei.
De asemenea, în urma controalelor efectuate în trafic de către polițiștii rutieri, au fost reținute opt permise de conducere pentru conducere sub influența alcoolului, nerespectarea regimului legal de viteză, dar și pentru neacordarea de prioritate de trecere vehiculelor care au acest drept. Pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, polițiștii au aplicat 12 sancțiuni contravenționale conform Legii nr.61/199, a informat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.

(Foto cu caracter ilustrativ)


08 Nov 2023 17:24 2318 vizualizari


Comentarii






323 vizualizari 20 Dec 2025 15:12 La Barajul Paltinu a fost pus în funcțiune și cel de-al doilea hidroagregat

La Barajul Paltinu a fost pus în funcțiune și cel de-al doilea hidroagregat

În noaptea de vineri spre sâmbătă au fost reluate, în condiții controlate, operațiunile tehnice la Barajul Paltinu, ca etapă de continuare a intervențiilor desfășurate anterior.

citeste mai mult
556 vizualizari 20 Dec 2025 09:10 Copiilor din Câmpina li se pregătește ceva...

Copiilor din Câmpina li se pregătește ceva...

Este vorba de un eveniment așa cum nu a mai fost până acum, un eveniment care să reunească toții copiii talentați din Câmpina.

citeste mai mult
834 vizualizari 19 Dec 2025 18:16 Surpare pe DN1, la km 99. Discuții pentru o intervenție în regim de urgență

Surpare pe DN1, la km 99. Discuții pentru o intervenție în regim de urgență

În contextul degradării grave apărute pe DN1, la kilometrul 99+100, în zona municipiului Câmpina, președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu, a avut o întâlnire cu reprezentanții CNAIR, la discuții fiind invitați și prefectul județului Prahova, subprefecții și șeful ISU Prahova.

citeste mai mult
935 vizualizari 19 Dec 2025 17:54 Lucrările de reparații la Bazinul de Apă Curată de la Lunca Mare vor trebui finalizate până la 15 ianuarie 2026

Lucrările de reparații la Bazinul de Apă Curată de la Lunca Mare vor trebui finalizate până la 15 ianuarie 2026

Criza apei a trecut, dar autoritățile par mai hotărâte ca oricând să ia toate măsuruile pentru a nu mai trece niciodată printr-o astfel de încercare.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV