Biserica va avea hramurile Sfântul Andrei și Sfântul Voievod Ștefan cel Mare și va fi construită pe un teren donat Bisericii Ortodoxe Române de Ioan Simion, președintele Confind Câmpina. Acest teren este situat la intersecția străzilor Beiuș cu Bistriței.
La ședința de săptămâna trecută, Consiliul Local Câmpina a aprobat Planul Urbanistic de Detaliu (PUD) pentru terenul în suprafață de 3.980 mp pe care se va construi biserica. Urmează obținerea autorizației de construire și demararea efectivă a lucrărilor. Aici va sluji preotul Mihail Radu, paroh al Parohiei "Sfântul Andrei și Sfântul Voievod Ștefan cel Mare". Piatra de temelie a acestei biserici a fost sfințită încă din decembrie 2015 de către Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, împreună cu un sobor de preoți din Câmpina și parohiile învecinate (foto - Ziarul Lumina). Aceasta este cea de-a doua biserică la care Ioan Simion are o contribuție importantă, prima fiind Biserica "Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon și Sfânta Muceniță Filofteia" din incinta Spitalului Voila.
Ar mai trebui să precizăm un lucru. În anul 2009, administrația locală câmpineană a aprobat repartizarea unui teren pe Strada Bistriței din Cartierul Turnătorie pentru construcția unei biserici. În anii următori, aici a fost ridicată o capelă cu bani de la bugetul local și din donații. Și a rămas acolo doar această capelă, fără a se mai construi și biserica, din lipsă de fonduri.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.