CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Florin Anghel a fost trimis în judecată în dosarul "Ciuperceasca"

- Actualitate -

Florin Anghel a fost trimis în judecată în dosarul Procurorii DNA au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a lui Florin Anghel, președinte al Consiliului Județean Prahova în perioada 2004-2008 și deputat în mandatul 2008-2012. Anghel este acuzat de instigare la abuz în serviciu în celebrul dosar "Ciuperceasca". Alături de el au mai fost trimiși în judecată, tot în stare de libertate, consilierul județean Dănuț Cornea și Andreea Cosma, fiica lui Mircea Cosma (președintele suspendat al CJ Prahova).

Dănuț Cornea, fost președinte al Consiliului de Administrație și director general al Parcului Industrial Plopeni, este acuzat de procurorii DNA de abuz în serviciu în formă continuată, iar Andreea Cosma, notar public, este acuzată de complicitate la abuz în serviciu. Procurorii au dispus și măsura asiguratorie a sechestrului asupra bunurilor imobile și părților sociale/acțiuni ale celor trei inculpați. Dosarul a fost trimis spre judecare la Curtea de Apel Ploiești. 

După cum reiese din rechizitoriul procurorilor DNA, în anul 2008, Dănuț Cornea a vândut mai multe loturi din terenul de la Ciuperceasca (o fostă cazarmă din Parcul Industrial Plopeni), încălcându-și atribuțiile care-i reveneau în calitate de președinte al Consiliului de Administrație. Cornea a semnat 9 contracte de vânzare-cumpărare fără ca bunurile să fie evaluate, fără organizarea unei licitații publice, fără să fie împuternicit de AGA, sustrăgând operațiunea economică de la controlul de legalitate. Dănuț Cornea a avut o procură autentificată prin care era împuternicit de Florin Anghel (pe atunci președinte al CJ Prahova) să vândă integral terenurile de la Ciuperceasca prin negociere directă (fără evaluare, fără licitație). Tranzacțiile s-au realizat prin cabinetul notarial al Andreei Cosma. Potrivit procurorilor, prejudiciul total produs Parcului Industrial Plopeni este de 18,7 milioane lei.

 


30 Dec 2015 14:53 7824 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
368 vizualizari 25 Mar 2026 12:40 La Câmpina a fost prelungit programul casieriei Direcției Economice pentru plata impozitelor locale

La Câmpina a fost prelungit programul casieriei Direcției Economice pentru plata impozitelor locale

Primăria municipiului Câmpina a luat decizia prelungirii programului de funcționare a casieriilor Direcției Economice înainte de 31 martie, dată la care expiră termenul de plată cu bonificație a impozitelor locale.

citeste mai mult
836 vizualizari 25 Mar 2026 12:04 S-a stins din viață Alecu Banu, fost mare jucător și antrenor în perioada de aur a fotbalului câmpinean

S-a stins din viață Alecu Banu, fost mare jucător și antrenor în perioada de aur a fotbalului câmpinean

S-a stins din viață Alecu Banu, fost mare jucător și antrenor în perioada de aur a fotbalului câmpinean. Un nume de referință, care a făcut istorie...

citeste mai mult
346 vizualizari 25 Mar 2026 11:26 Surpriză! S-a găsit asfalt pentru Strada 22 Decembrie!

Surpriză! S-a găsit asfalt pentru Strada 22 Decembrie!

Marți dimineață, Strada 22 Decembrie nu era încă peticită complet, după o intervenție a HidroPrahova.

citeste mai mult
651 vizualizari 24 Mar 2026 11:11 Pe Strada 22 Decembrie din Câmpina... s-a terminat asfaltul?!

Pe Strada 22 Decembrie din Câmpina... s-a terminat asfaltul?!

Aceasta este întrebarea legitimă pe care și-o pun locuitorii din zonă și cei care tranzitează această străduță care trece pe lângă sala de sport a Liceului Tehnologic Energetic și iese în Strada Schelelor.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV