CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

Câmpina 2018, statistica primei zile a referendumului pentru revizuirea Constituției

- Actualitate -

Câmpina 2018, statistica primei zile a referendumului pentru revizuirea Constituției

37.666 alegători au votat sâmbătă, în prima zi a referendumului, la cele 623 de secții de votare din județul Prahova, ceea ce înseamnă o prezență la vot de 5,68%. Vă reamintim că, în Prahova, numărul alegătorilor înscriși pe listele permanente este de 662.026 persoane. Din totalul celor 37.666 alegători prezenți la urne, 32.345 sunt pe liste permanente, 4.695 au votat pe liste suplimentare, iar 626 voturi au fost depuse în urna mobilă. În municipiul Câmpina, la ora 21.00, când s-au închis secțiile de votare, prezența la urne era de 7,03%, conform datelor furnizate de Biroul Electoral Central.

Astfel, în municipiul Câmpina, au votat în prima zi a referendumului 2.219 persoane, din care 1.940 alegători înscriși pe listele permanente, 228 votanți pe liste suplimentare, iar 51 de voturi au fost depuse în urna mobilă (30 voturi de la Spitalul Municipal și 20 voturi de la arestul preventiv al IJP, care se află la Poliția Municipală Câmpina). Potrivit Biroului Electoral Central, pe listele permanente de la Câmpina se află înscriși 31.521 alegători.
Cele mai multe voturi pe liste suplimentare s-au înregistrat la Secția 160 de la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" - 22 și la Secția 177 de la Școala Gimnazială "Al.I. Cuza" - 29, aceste voturi de la cele două secții provenind în special de la elevii Școlii de Poliție. Cela mai mari procente ale prezenței la vot s-au înregistrat în următoarele secții:
- Secția 162 (Școala Centrală) - 10,32%, aici fiind luate în calcul și cele 30 de voturi din urna mobilă, de la Spitalul Municipal
- Secția 168 (Colegiul Tehnic Forestier) - 9,83%
- Secția 169 (Colegiul Tehnic Forestier) - 8,73%
Cele mai mici procente ale prezenței la vot s-au înregistrat în următoarele secții:
- Secția 175 (Liceul Tehnologic Mecanic) - 4,90%
- Secția 173 (Liceul Tehnologic Mecanic) - 5,52%
- Secția 170 (Colegiul Tehnic "Constantin Istrati") - 5,62%

În localitățile din jurul Câmpinei, prezența la vot, la ora 21.00, în prima zi a referendumului, a fost următoarea:
- Bănești - 6,40%
- Brebu - 3,92%
- Breaza - 6,21%
- Cornu - 9,35%
- Poiana Câmpina - 5,48%
- Provița de Jos - 7,67%
- Provița de Sus - 4,48%
- Scorțeni - 4,68%
- Secăria - 6,01%
- Șotrile - 2,92%
- Telega - 4,38%
- Valea Doftanei - 1,52%
La nivel național, prezența la vot a fost ieri de 5,72%. Referendumul național pentru revizuirea Constituției în sensul redefinirii familiei continuă astăzi. Secțiile de votare au fost deschise la ora 7.00 și se vor închide la ora 21.00.

Citiți și: Câmpina, referendum 2018. Un elev al Școlii de Poliție a votat de două ori pentru că "prima dată am greșit votul"


07 Oct 2018 09:05 3967 vizualizari


Comentarii






358 vizualizari 27 Aug 2026 15:39 Pompierii prahoveni au desfășurat un exercițiu de intervenție în cadrul unui cutremur

Pompierii prahoveni au desfășurat un exercițiu de intervenție în cadrul unui cutremur

Pompierii prahoveni au desfășurat joi, 27 august 2026, un exercițiu de nivel tactic-județean pentru gestionarea unei situații de urgență generate de producerea unui cutremur major în județul Prahova.

citeste mai mult
496 vizualizari 27 Aug 2026 12:48 La 60 ani, un bărbat s-a ales cu dosar penal pentru că a condus o mașină fără permis!

La 60 ani, un bărbat s-a ales cu dosar penal pentru că a condus o mașină fără permis!

În seara zilei de miercuri, 26 august, polițiștii din Câmpina au oprit pentru control un autoturism care circula pe Drumul Județean 720, la Florești, către DN1.

citeste mai mult
562 vizualizari 27 Aug 2026 11:41 Stadiul lucrărilor la Spitalul Municipal Câmpina, cel mai valoros proiect european derulat în prezent

Stadiul lucrărilor la Spitalul Municipal Câmpina, cel mai valoros proiect european derulat în prezent

Lucrările de la Spitalul Municipal Câmpina, cel mai valoros proiect cu fonduri europene din Câmpina acestui moment, cu o valoare de aproximativ șase milioane euro, sunt aproape de finalizare.

citeste mai mult
1098 vizualizari 26 Aug 2026 22:12 Toate băncile de pe Bulevardul Culturii din Câmpina vor fi înlocuite. Au “venerabila” vârstă de 15 ani

Toate băncile de pe Bulevardul Culturii din Câmpina vor fi înlocuite. Au “venerabila” vârstă de 15 ani

Primăria Câmpina a finalizat achiziția publică pentru cumpărarea a 30 de bănci stradale care vor fi montate pe Bulevardul Culturii.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV