CONTACT
https://medimfarm.ro/Home/Index
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

Controale în trafic la microbuze, autobuze și mașini de marfă

- Social -

Controale în trafic la microbuze, autobuze și mașini de marfă

În aceste zile, la nivel european se desfășoară o acțiune rutieră care face parte din calendarul TISPOL. Conform Planului de Operaţiuni al Organizaţiei Poliţiilor Rutiere din Europa, pe șoselele statelor membre ale UE au loc verificări ale traficului de mărfuri și de persoane. În România, sunt controlate, cu precădere, autovehiculele de transport public de persoane mai mari de 8+1 locuri și cele de transport marfă cu masa totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone. La nivelul județului Prahova, polițiștii rutieri acționează pentru depistarea și sancționarea acestor participanți la trafic care nu respectă normele legale de circulație, precum numărul de pasageri în autobuze, neconcordanțe în graficele zilnice, nerespectarea timpilor de odihnă sau utilizarea cartelelor tahograf, conform programului.

Astfel, miercuri 24 iulie, între orele 6.30-8.30, polițiști din cadrul Serviciului Rutier- Biroul Drumuri Naționale și Europene și Biroul Rutier Ploiești au acționat cu forțe mărite pe raza municipiului Ploiești și a comunei Blejoi. Cu această ocazie, timp de două ore polițiștii au controlat peste 50 de autovehicule de transport marfă și persoane și au efectuat 25 de testări cu aparatul etilotest. În urma verificărilor efectuate, polițiști au aplicat 19 sancțiuni contravenționale, 10 pentru conducătorii de vehicule de transport public persoane și alte 9 pentru abaterile conducătorilor vehiculelor de transport marfă.
Dintre acestea, șapte sancțiuni au fost aplicate pentru nerespectarea obligației de a purta centura de siguranță, o sancțiune pentru anvelope de alte dimensiuni decât cele prevăzute în certificatul de înmatriculare, o sancțiune pentru mai multe persoane în vehicul decât numărul de locuri prevăzut, o altă sancțiune pentru montarea unui dispozitiv ilegal de manipulare a tahografului ori a diagramei (tip magnet), o sancțiune pentru utilizarea unui tahograf care are termenul de valabilitate al verificării/calibrării periodice depășit, o sancțiune pentru conducerea unui vehicul fără a utiliza cartela tahografică, dar și o sancțiune pentru oprirea unui microbuz în alte stații decât cele prevăzute în graficul de parcurs și o sancțiune pentru necompletarea documentelor de transport în cazul unei curse speciale de transport.
De asemenea, polițiștii au reținut permisul de conducere al unui conducător ce efectua transport public de persoane și care se afla sub influența alcoolului, precum și certificatul de înmatriculare și plăcuțele cu numărul de înmatriculare ale altui conducător auto, întrucât inspecția tehnică periodică a microbuzului era expirată. Amenzile aplicate contravenienților ating valoarea de 18.220 lei.
Controalele vor continua, la nivelul județului, până la sfârșitul săptămânii.

(Sursă foto - IJP Prahova)


25 Jul 2019 09:27 3746 vizualizari


Comentarii






204 vizualizari 16 Feb 2026 07:31 Luni, 16 februarie 2026. Meniul zilei la restaurante din Câmpina și împrejurimi

Luni, 16 februarie 2026. Meniul zilei la restaurante din Câmpina și împrejurimi

Am reunit oferte privind meniul zilei de la restaurante din Câmpina și împrejurimi pentru a le da celor interesați posibilitatea de a alege.

citeste mai mult
702 vizualizari 12 Feb 2026 21:34 Câmpina va găzdui prima conferință națională a preoților care slujesc în spitale de psihiatrie

Câmpina va găzdui prima conferință națională a preoților care slujesc în spitale de psihiatrie

Spitalul de Psihiatrie Voila din Câmpina va fi, în perioada 16-18 februarie 2026, gazda primei conferințe naționale a preoților care slujesc în aceste spitale de monospecialitate.

citeste mai mult
944 vizualizari 11 Feb 2026 07:11 Accident grav pe DN1, la Comarnic. Sunt implicate un autoturism și un TIR

Accident grav pe DN1, la Comarnic. Sunt implicate un autoturism și un TIR

UPDATE - Din păcate, cu toate eforturile medicilor, șoferul autoturismului a decedat. Avea 68 de ani.

citeste mai mult
524 vizualizari 09 Feb 2026 18:31 „Decalogul iubirii”, o conferință pentru liceeni susținută de profesorul Nicolae Geantă

„Decalogul iubirii”, o conferință pentru liceeni susținută de profesorul Nicolae Geantă

Liceul Tehnologic "Constantin Istrati" din Câmpina găzduiește în această săptămână o serie de conferințe dedicate programului "Școala altfel". Prima dintre ele a fost susținută de profesorul Nicolae Geantă - "Decalogul iubirii".

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV