CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Medaliații olimpici ai Câmpinei, invitați de onoare la ceremonia de sărbătorire a Zilei Drapelului Național

- Actualitate -

Medaliații olimpici ai Câmpinei, invitați de onoare la ceremonia de sărbătorire a Zilei Drapelului Național

Georgeta Popescu - campioană olimpică de tineret în proba de monobob, la Lausanne, în ianuarie 2020 și Ion Alexe - vicecampion olimpic la box, categoria grea, la Jocurile Olimpice de la Munchen, din anul 1972, amândoi cetățeni de onoare ai municipiului Câmpina, au fost invitații speciali la ceremonia de sărbătorire a Zilei Drapelului, eveniment care a avut loc vineri, 26 iunie, în Parcul Regele Mihai I din centrul municipiului Câmpina. Cu această ocazie, reprezentanții administrației locale au inaugurat și noul monument de for public - Trei panouri votive, opera artistului plastic Alfred Dumitriu.

Chiar dacă suntem în continuare în stare de alertă din cauza pandemiei de coronavirus, administrația locală câmpineană a dorit ca Ziua Drapelului Național să nu treacă neobservată și, astfel, în Parcul Regele Mihai I a fost organizată o ceremonie mai restrânsă ca număr de participanți, este adevărat, mai scurtă decât de obicei, dar emoționantă. Tricolorul a fost, este și rămâne un simbol al luptei poporului român pentru libertate, un simbol al identității noastre ca neam.
Drapelul a fost sfințit la Biserica "Sfânta Treime" și adus apoi în centrul municipiului de jandarmi, împreună cu părintele Răzvan Topală. Primarul Horia Tiseanu și viceprimarul Adrian Pițigoi au salutat drapelul național, apoi acesta a fost urcat pe catarg în timp ce se intona Imnul național.
A urmat inaugurarea panourilor votive, noul monument de for public din Parcul Regele Mihai I, sculptorul Alfred Dumitriu și primarul Horia Tiseanu rostind scurte alocuțiuni legate de acest eveniment. (video)
După cum spuneam, având în vedere că România este în continuare în stare de alertă, numărul invitaților de la manifestarea de astăzi a fost destul de redus, s-a încercat păstrarea distanței sociale, iar cei mai mulți participanți au purtat și masca de protecție. Au fost prezenți, pe lângă primar și viceprimar, alți reprezentanți ai Primăriei Câmpina, ai Casei Tineretului, consilierii locali Anda Frâncu, Livia Lupu, Viorel Bondoc și Lucian Cercel, fostul primar Mihai Stănescu, membri ai Asociației Pensionarilor din Câmpina, reprezentanții Poliției Municipale și Poliției Locale.


26 Jun 2020 19:10 5508 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
84 vizualizari 28 Jun 2026 18:53 Apel la toți cei implicați în proiectul de eficientizare energetică a Spitalului Municipal Câmpina. Nu permiteți îngroparea orașului în datorii!

Apel la toți cei implicați în proiectul de eficientizare energetică a Spitalului Municipal Câmpina. Nu permiteți îngroparea orașului în datorii!

Sunt șapte ani și patru luni de la semnarea contractului de finanțare pentru proiectul privind eficientizarea energetică a Spitalului Municipal Câmpina. După șapte ani și patru luni, proiectul nu este finalizat!

citeste mai mult
948 vizualizari 28 Jun 2026 10:46 Noaptea trecută, accident mortal pe o șosea din Prahova

Noaptea trecută, accident mortal pe o șosea din Prahova

În noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 1.15, pe DN1B, în Prahova, a avut loc un accident rutier mortal.

citeste mai mult
1766 vizualizari 27 Jun 2026 20:13 CLSU Câmpina, convocat pentru situația cauzată de emanațiile de gaze de pe Strada Erupției

CLSU Câmpina, convocat pentru situația cauzată de emanațiile de gaze de pe Strada Erupției

În zona blocului E3 de pe Strada Erupției din Câmpina au fost sesizate / măsurate emanații de gaze din zona parcării, măsurători efectuate cu autolaboratorul mobil al SC Distrigaz Sud Rețele.

citeste mai mult
1422 vizualizari 25 Jun 2026 10:41 La Valea Doftanei, ursoaica și cei trei pui au venit din nou printre case

La Valea Doftanei, ursoaica și cei trei pui au venit din nou printre case

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV