Marți dimineață, pompierii au fost alarmați în privința unui incendiu în comuna Scorțeni.
Au intervenit pompierii militari din cadrul Gărzii de Intervenție Băicoi cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD și, ulterior, pentru gestionarea operativă a evenimentului au fost mobilizate și două autospeciale de stingere din cadrul Detașamentului de Pompieri Câmpina. La fața locului, echipajele de intervenție au constatat faptul că incendiul se manifestă generalizat la o locuință, pe o suprafață de aproximativ 80 mp și la o a doua locuință, pe o suprafață de aproximativ 30 mp. Deoarece existau informații cu privire la faptul că o persoană fusese surprinsă de incediu, a fost constituită o echipă pentru căutarea posibilei victime. Din nefericire, a fost găsit trupul carbonizat al unui bărbat în vârstă de 79 ani.
La finalul intrevenției, pompierii au stabilit faptul că incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza coșului de fum neprotejat termic față de materiale combustibile din preajmă, a informat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Prahova.
(Foto - ISU Prahova)
Pe drumul județean care face legătura între municipiul Câmpina și comuna Valea Doftanei, trecând pe lângă Barajul și Lacul Paltinu, a avut loc duminică dimineață un accident de circulație.
Poate de această dată va fi cu noroc, pentru că de ani buni se vorbește despre amenajarea Parcului "Constantin Istrati", dar niciodată nu s-a făcut nimic.
Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova vine în întâmpinarea părinților și a copiilor pentru vacanța de vară oferind în centrele și secțiile sale ateliere de creație pentru copii.
Faptul că nimeni nu vrea să discute despre o problemă nu înseamnă că nu există! Este și cazul unei modificări a Regulamentului de organizare și funcționare al Consiliului Local Câmpina, modificare adoptată în ședința de joi, 26 iunie 2025, fără nicio discuție!