Lucrările de reabilitare termică a blocurilor situate pe Bulevardul Carol I, între intersecțiile cu străzile Sondei și Maramureș, sunt aproape de finalizare.
Rând pe rând, cele șapte blocuri au fost reabilitate, în momentul de față ajungându-se la ultimul bloc, cel de la intersecția Bulevardului Carol I cu Strada Maramureș.
Lucrările au început în mandatul precedent, în mai 2020, fiind executate de societatea Just Civil Engineering SRL Ploiești. Inițial, valoarea contractului a fost de 3.569.133 lei, fără TVA, lucrările fiind finanțate de la Ministerul Dezvoltării - 60%, de la bugetul local - 30% și prin contribuția proprietarilor - 10%.
Ulterior, pe parcursul derulării lucrărilor, chiar pe 8 noiembrie 2021, în baza unei ordonanțe a Guvernului României în urma creșterii prețurilor la materialele de construcții, s-a aprobat în Consiliul Local Câmpina o actualizare a indicatorilor tehnico-economici pentru lucrările care mai erau de executat la data intrării în vigoare a ordonanței, respectiv, la 3 septembrie 2021.
Defalcate pe fiecare bloc în parte, valorile actualizate care mai erau de executat la data amintită sunt următoarele:
Blocul nr. 1- 29.313,07 lei
Blocul nr. 1A - 31.715,39 lei
Blocul nr. 1C - 238.678,18 lei
Blocul nr. 1D - 227.654,81 lei
Blocul nr. 1E - 491.554,80 lei
Blocul nr. 1F - 399.883,45 lei
Blocul nr. 1G - 493.984,54 lei.
Toate aceste valori nu conțin TVA.

Pârâul Mislea care traversează satul Telega Vale din comuna Telega s-a umflat de la ploile din ultima vreme și au apărut problemele.

Este pentru prima dată în istoria postdecembristă a României când la Câmpina rămân atât de multe locuri neocupate după admiterea la liceu.

Centrul de colectare a deșeurilor prin aport voluntar (CAV) este finalizat. Se află pe Strada Fabricii din Câmpina și include 13 containere pentru deșeuri, un container frigorific și unul cu destinația de birou.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis câteva imagini surprinse în parcarea Centrului comercial Kaufland din zona de sud a localității.