CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Primăria Câmpina va inaugura vineri, 18 noiembrie, expoziția 'Schițe și desene - Nicolae Grigorescu'

- Eveniment -

Primăria Câmpina va inaugura vineri, 18 noiembrie, expoziția 'Schițe și desene - Nicolae Grigorescu'

La etajul Casei Căsătoriilor din municipiul Câmpina, într-un spațiu special amenajat, schițele în creion, peniță și laviu ale maestrului Grigorescu vor fi expuse în premieră. Vernisajul expoziției 'Schițe și desene - Nicolae Grigorescu', va avea loc vineri, la ora 12.00, iar apoi expoziția va rămâne deschisă pentru public timp de trei săptămâni și va putea fi vizitată gratuit.

Practic, în spațiul acela special amenajat vor fi expuse 100 din cele 202 schițe și desene câștigate de Primărie Câmpina în instanță, după un proces lung și greu cu Ministerul Culturii și Muzeul Național de Artă. Din 2002 și până în 2013, Primăria s-a judecat pe la diverse instanțe cu cele două instituții care refuzau să înapoieze Câmpinei ceea ce îi aparținea. În februarie 2013, procesul a fost câștigat la Înalta Curte de Casație și Justiție, sentința fiind definitivă și irevocabilă. Vă reamintim, schițele și desenele au fost vândute administrației câmpinene, în anul 1939, de Gheorghe N. Grigorescu, fiul marelui pictor şi singurul său moştenitor, pentru 600.000 lei, în baza unui contract de vânzare-cumpărare. Iată că acum, la 77 de ani de la cumpărarea lor, lucrările vor fi expuse pentru prima dată în Câmpina. Inițial s-a dorit ca această expoziție să fie inaugurată la Festivalul 'Serbările Toamnei', dar s-a decis până la urmă să nu fie inclusă în programul unei alte manifestări, ci să reprezinte un eveniment special.


15 Nov 2016 12:16 5413 vizualizari


Comentarii






  • 15.11.2016 14:47 Dumitru Laurențiu Este doar o simplă coincidență faptul că de curând a început campania electorală?
  • 15.11.2016 14:18 Denis Pana la urma de ce s-a amânat cu doua luni deschiderea acestei expoziții, ca eu nu am înțeles?!
1217 vizualizari 01 Sep 2025 19:03 La Câmpina se va organiza ”Nunta de Aur”. Cuplurile căsătorite de jumătate de secol sunt invitate să se înscrie

La Câmpina se va organiza ”Nunta de Aur”. Cuplurile căsătorite de jumătate de secol sunt invitate să se înscrie

Primăria Municipiului Câmpina, Consiliul Local și Casa Municipală de Cultură ”Geo Bogza” Câmpina anunță organizarea evenimentului ”Nunta de Aur - 50 de ani de căsătorie”, dedicat omagierii cuplurilor din municipiul nostru, care, în anul 2025, împlinesc 50 de ani de căsătorie neîntreruptă.

citeste mai mult
675 vizualizari 01 Sep 2025 11:37 Denisa, Alexia și Sofia, talent la puterea a treia. Muzica lor, o încântare!

Denisa, Alexia și Sofia, talent la puterea a treia. Muzica lor, o încântare!

Trei fete frumoase, sensibile și foarte talentate s-au reunit și au format grupul Canon.

citeste mai mult
809 vizualizari 01 Sep 2025 10:34 În septembrie, la Câmpina se reiau Seratele Culturale Elstar

În septembrie, la Câmpina se reiau Seratele Culturale Elstar

Gazdă a multor momente sensibile, frumoase și unice, Seratele Culturale Elstar revin în luna septembrie cu noi lansări de carte, promovând valoarea și autorii locali.

citeste mai mult
1791 vizualizari 01 Sep 2025 07:15 Mircea Baniciu a (re)cucerit publicul din Câmpina cu un concert de excepție

Mircea Baniciu a (re)cucerit publicul din Câmpina cu un concert de excepție

Mircea Baniciu este un artist deosebit, cu o voce inconfundabilă și acorduri de chitară pe care s-au scris multe povești de dragoste de-a lungul mai multor generații.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV