Terenul a luat-o din nou la vale pe o porțiune însemnată în zona din spatele Școlii de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" din Câmpina. Este vorba despre versantul adiacent DN1, acolo unde sunt probleme de mai multă vreme cu alunecările de teren. De această dată, pământul a ajuns până în drumul național.
Pentru preîntâmpinarea unor evenimente nedorite, poliția a decis să blocheze DN1, pe o bandă, pe aproximativ 150 m, pe sensul de mers spre Brașov, la km 93+600m. În acest moment, la fața locului sunt așteptați reprezentanții ISU Prahova pentru evaluarea situației. Vom reveni.

Primarul comunei Valea Doftanei, Lucian Costea Vileford, a convocat pentru luni, 9 martie, o ședință a Consiliului Local în care va propune ajustarea cotelor adiționale, astfel încât taxele și impozitele locale să scadă.

La nivelul municipiului Câmpina va fi realizat un studiu din care să reiasă cât de mulțumiți sunt cetățenii de transportul public local.

Guvernul a aprobat astăzi, prin memorandum, scoaterea la concurs a posturilor necesare la creșele construite prin Programul "Sfânta Ana", finanțat prin PNRR. Este vorba despre angajarea de personal la 23 creșe din țară, printre care și cea de la Câmpina, din cartierul Voila.

Polițiștii prahoveni pun în executare, în această dimineață, joi, 5 martie 2026, 20 de mandate de percheziție domiciliară, în două cauze penale. Din informațiile noastre, în Prahova este vorba de adăpostul de la Boldești - Scăeni și primăria din această localitate.