CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Licitația pentru rețelele de apă ale Câmpinei, câștigată de Maristar și contestată de Terra Gaz. CNSC încă nu s-a pronunțat

- Actualitate -

Licitația pentru rețelele de apă ale Câmpinei, câștigată de Maristar și contestată de Terra Gaz. CNSC încă nu s-a pronunțat

La finalul anului trecut a fost desemnat câștigătorul licitației pentru executarea lucrărilor de reabilitare, extindere și modernizare a rețelelor de apă și canalizare din Câmpina și Poiana Câmpina.

Acesta este unul dintre pachetele de lucrări din cadrul Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Prahova, finanțat cu fonduri europene. Un pachet în valoare estimativă de 206.281.657 lei.
Licitația a fost câștigată de asocierea de firme formată din Maristar Com București (lider de asociere), Hydrostroy AD (din Bulgaria), Rad Panorama Construct București, Rosocons Construct București, cu Spoting SRL Strejnicu și Rapid Complex SRL Râmnicu Vâlcea ca subcontractanți pentru diferite lucrări conexe.
Numai că, rezultatul a fost contestat de cealaltă asociere de firme care a participat la licitație - Terra Gaz Construct Otopeni (lider), Bau Stark din Chitila, ALA Expert Construct București, Danube Total Grup Otopeni, OCSA Construcții și Infrastructură București, Vialis Engineering Ploiești, OCIDE Construccion Valencia - Sucursala București, cu Rapid Complex SRL Râmnicu Vâlcea, Romano Electro SRL București și SNIF Proiect Târgoviște ca subcontractanți.
Dosarul 4294/10.12.2024 se află la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor care, conform informațiilor de pe portal, a solicitat la Hidro Prahova dosarul licitației și mai multe documente, inclusiv o serie de completări la documentele deja depuse. CNSC se va pronunța în termen de maxim 30 de zile de la data primirii dosarului achiziției publice.
Vă reamintim că această licitație a început în aprilie 2023, ofertele au fost depuse până în iunie 2023, iar în toamna lui 2023 ar fi trebuit să aibă loc evaluările tehnică și financiară, iar până la finalul anului să fie desemnat câștigătorul și să fie semnat contractul de execuție. Numai că, termenele au tot fost decalate, iar licitația prelungită, astfel că, lucrările care ar trebui să se încheie la 31 decembrie 2025 nici nu au început. Iar termenul de executare este de doi ani.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!


14 Jan 2025 07:31 2792 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
568 vizualizari 11 Dec 2025 14:09 Un tânăr și-a pierdut viața la Florești, după ce a fost lovit de un tren

Un tânăr și-a pierdut viața la Florești, după ce a fost lovit de un tren

Un tânăr de 18 ani, din Florești, nu s-a asigurat la traversarea căii ferate, chiar în apropierea gării din localitate, și a fost acroșat de trenul care circula pe ruta București Nord - Cluj-Napoca.

citeste mai mult
2613 vizualizari 11 Dec 2025 12:40 Apa este potabilă la Breaza, Bănești, Brebu, Telega, Florești și Băicoi. DSP a ridicat restricțiile în aceste localități

Apa este potabilă la Breaza, Bănești, Brebu, Telega, Florești și Băicoi. DSP a ridicat restricțiile în aceste localități

Evaluarea rezultatelor analizelor de laborator a probelor prelevate de Direcția de Sănătate Publică Județeană Prahova din cinci sisteme de distribuire a apei a arătat încadrarea în valorile admise conform normelor în vigoare.

citeste mai mult
8368 vizualizari 10 Dec 2025 19:31 Doliu la Spitalul Municipal Câmpina. A murit dr. Gabriela Vlad, de la Urgențe

Doliu la Spitalul Municipal Câmpina. A murit dr. Gabriela Vlad, de la Urgențe

Zilele acestea la Spitalul Municipal Câmpina este doliu. S-a stins din viață medicul Gabriela Vlad, medic de urgențe. Avea 58 ani.

citeste mai mult
840 vizualizari 10 Dec 2025 19:02 De joi, 11 decembrie, elevii Școlii de Poliție revin, pe serii, pentru o probă de trageri. Sâmbătă se va lua o decizie privind reluarea activității

De joi, 11 decembrie, elevii Școlii de Poliție revin, pe serii, pentru o probă de trageri. Sâmbătă se va lua o decizie privind reluarea activității

Dacă în privința unităților școlare din Câmpina și celelalte localități afectate de criza apei, s-a decis mutarea deciziei în fiecare școală - fie cu programarea cursurilor online, fie cu programarea activităților din alte programe, la Școala de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr”, decizia a fost una mai dificilă.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV