Sala mică a Casei de Cultură ”Geo Bozga” din Câmpina a fost vineri, 7 aprilie, gazda vernisajului celei de-a treia expoziții personale a artistului plastic câmpinean Elena Toma.
În fața unui public ”din ce în ce mai numeros”, după cum remarca gazda vernisajulului, Alexandra Toma, responsabilul Casei de Cultură ”Geo Bogza”, Elena Toma și-a expus sufletul trecut prin cele patru anotimpuri. Copleșită de emoție, Elena Toma a preferat să lase tablourile să vorbească mai mult, mulțumind tuturor celor care îi sunt aproape la astfel de momente. De asemenea, au mai vorbit Liviu Davidescu - președintele Comisiei de Cultură a Consiliului Local Câmpina și Florin Dochia - scriitor, fost director al Casei de Cultură din Câmpina.
Expoziția este cu vânzare și va rămâne deschisă timp de trei săptămâni.

Cu o lună și câteva zile înaintea marelui concert aniversar de la Arenele Romane din București (20 de ani de activitate), trupa Vama a cântat la Câmpina, în Parcul Soceram, în cadrul evenimentului organizat de Asociația Câmpina Curată.

În Câmpina nu există loc mai frumos și mai potrivit pentru organizarea unor evenimente de neuitat pentru întreaga familie cum este Parcul Soceram. Iar Asociația Câmpina Curată a reușit și de această dată să aducă bucurie celor mici și celor mari prin tot ceea ce a pregătit și oferit pe 11 iunie 2026.

A explora lumea cu zâmbetul pe buze, cam aceasta ar fi esența lansării de carte de joi seara din cadrul Seratelor Culturale Elstar din Câmpina.

Evenimentele marca Elstar iată că depășesc granițele României și devin internaționale, reunind - în cea mai pură tradiție europeană - culturi și civilizații prin intermediul cuvântului scris.