În cadrul unei declarații comune de presă a Partidului Social Democrat și Partidului Câmpina Curată, alături de primarul ales al municipiului Câmpina, Irina Nistor, s-au ridicat câteva probleme foarte importante, solicitându-se actualei administrații unele măsuri concrete și imediate, plecând de la legitimitatea conferită de votul din 9 iunie.
Astfel, liderul Partidului Câmpina Curată, Rudolf Leica, a avut câteva solicitări punctuale și concrete la adresa administrației locale în exercițiu:
- organizarea unui referendum pe tema pasajului subteran, care s-ar putea desfășura concomitent cu una dintre următoarele runde de alegeri generale;
- demararea procedurilor de expropriere a ”Turnului înclinat”;
- demisia imediată a administratorului public Adrian Dobre și a consilierului personal al primarului Alin Moldoveanu, Eugen Prună.
Vom reveni asupra declarației comune a PSD și PCC.

Criza apei din Prahova este pe sfârșite... Acum, ar trebui să urmeze tragerea învățămintelor din această experiență neplăcută și nedorită.

În seara de joi, 11 decembrie, pe DN1, zona Breaza, a avut loc un accident rutier.

Un tânăr de 18 ani, din Florești, nu s-a asigurat la traversarea căii ferate, chiar în apropierea gării din localitate, și a fost acroșat de trenul care circula pe ruta București Nord - Cluj-Napoca.

Evaluarea rezultatelor analizelor de laborator a probelor prelevate de Direcția de Sănătate Publică Județeană Prahova din cinci sisteme de distribuire a apei a arătat încadrarea în valorile admise conform normelor în vigoare.