Primarul comunei Poiana Câmpina, Sergiu Constanda, a fost singurul dintre aleșii locali din Prahova prezent în echipa națională a primarilor, care a participat în perioada 4-10 mai la Campionatul European al Primarilor, unde Naționala României a obținut titlul de vicecampioană europeană.
La această competiție au mai participat echipe similare din Austria, Cehia, Croația, Germania, Italia, Polonia, Slovacia, Slovenia, Ucraina, Moldova, Regiunea Tirol și, desigur, România.
După ce a trecut în grupe de Moldova, Croația și Cehia II, România a învins în sferturi Germania II cu 6-0, în semifinale, pe Croația, cu 7-1, și a piedut finala cu Cehia, 1-3.
Iată lotul Naționalei României la acest turneu european, de unde primarii-fotbaliști s-au întors cu onorabiluil titlu de vicecampioană a continentului: Vasile Lombrea (Sălciua, Alba), Remus Moțiu (Roșia, Bihor), Dumitru Chelariu (Pomârla, Botoșani), George Popescu (Sulița, Botoșani), Stelian Geoabă (Stâlpu, Buzău), Brian Filimon (Măureni, Caraș Severin), Nicolae Beg (Marga, Caraș Severin), Roland Zelencz (Mica, Cluj), Vlăduț Nicolae (Aninoasa, Dâmbovița), Adrian Istvan (Dârjiu, Harghita), Ovidiu Furdui (Criscior, Hunedoara), Vasile Popa (Gârbovi, Ialomița), Gabriel Mureșan (Apold, Mureș), Victor Prodan (Ungheni, Mureș), Alexandru Bexa (Lunca Bradului, Mureș), Sergiu Constanda (Poiana Câmpina, Prahova), Ioan Filimon (Porumbacu de Jos, Sibiu), Claudiu Mihălceanu (Giarmata, Timiș)l Dumitru Popa (Cărpiniș, Timiș), Gheorghe Jurj (Pișchia, Timiș), Dănuț Drăghici (Nițchidorf, Timiș), Gheorghe Popolan (Dăești, Vâlcea), Constantin Tudor (Șușani, Vâlcea).
La întoarcerea în țară, Sergiu Constanda, primarul comunei Poiana Câmpina, ne-a declarat: ”A fost un turneu frumos, o amintire frumoasă pentru fiecare dintre participanți, atât pentru noi, cei din România, dar îndrăznesc să spun pentru toți cei peste 350 primari și viceprimari din mai multe țări europene. M-am bucurat că am simțit că noi am fost o echipă, atât pe teren, cât și în afara lui, am legat numeroase prietenii, am stabilit chiar și ceva contacte cu colegi din afară, chiar am discutat subiecte din administrație, cu siguranță a fost o experiență interesentă, utilă și frumoasă”.

Jocuile etapei a 28-a sunt programate sâmbătă și duminică. Iată rezultatele și clasamentul la zi:

La penultima apariție pe teren propriu în această ediție de campionat, CS Câmpina a învins la pas fromația CS Mănești cu un scor categoric, 5-0.

O frumoasă tradiție în fotbalul din Bușteni a devenit de niște ani încoace competiția juvenilă Caraimanul Kids Cup, care ar fi trebuit ca la finalul lunii viitoare să demareze cea de-a IX-a ediție.

La finalul acestei săptămâni sunt programate jocurile etapei a 28-a din Liga a 4-a. Iată programul și delegările: