Intersecția străzilor Calea Doftanei și B.P. Hasdeu din Câmpina reprezintă unul dintre punctele cele mai fierbinți în traficul rutier local.
La începutul lunii mai a anului 2022, deci acum aproape trei ani, s-a decis în Comisia pentru Siguranța Circulației de la nivel local trecerea de la sistemul cu semafoare la sistemul cu sens giratoriu. Au fost păreri pro, păreri contra...
Acum, la ședința Consiliului Local Câmpina din 30 ianuarie 2025, la întrebarea fostului consilier local Daniel Ioniță, subiectul a fost readus în discuție.
Irina Nistor: ”Nu am fost de acord cu sensul giratoriu!”
Primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, i-a răspuns fostului consilier local: ”Nu am fost de acord cu sensul giratoriu, dar înainte de a reveni la sistemul cu semafoare, am dispus verificarea lor, să vedem dacă mai sunt funcționale. Sunt... Acum, am avut deja o discuție în Comisia pentru Siguranța Circulației, iar după ce am verificat semafoarele, vom reveni în această comisie pentru o decizie. Problema este că sensul giratoriu nu rezolvă problema la orele de vârf, ba, dimpotrivă, parcă e chiar mai rău decât cu semafoare. Vom discuta în comisie și vom lua o decizie”.
În rândul consilierilor au fost păreri pro și contra, pe care le puteți urmări integral în înregistrarea video. În cadrul acestor discuții, vă reamintim, când consilierul Dan Nica a întrebat dacă mai este o altă soluție în afară de semafoare sau sens giratoriu, consilierul Bogdan Ene i-a răspuns în glumă, spre amuzamentul tuturor: ”Pasaj!”
Deci, este foarte probabil, ca în scurt timp, la ”Răcitor” să se circule din nou semaforizat.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

Colegiul câmpinean se află pe primul loc în topul liceelor din județul Prahova după mediile și promovabilitatea la bacalaureat 2026. Este urmat de Colegiul Național "Nichita Stănescu" și Colegiul Național "Mihai Viteazul", ambele din Ploiești.

La data de 3 iulie 2026, în jurul orei 14.00, polițiștii din Breaza au fost sesizați de către o femeie din localitate cu privire la faptul că, în dimineața zilei anterioare, de 2 iulie 2026, i-ar fi fost sustrasă geanta din vestiarul unei unități spitalicești din Breaza, unde aceasta își desfășoară activitatea.

Miercuri, 8 iulie, au fost afișate rezultatele finale, după contestații, la Evaluarea Națională.

Polițiștii din Sinaia au dispus, la data de 7 iulie, măsura reținerii pentru 24 ore față de trei persoane cercetate pentru săvârșirea infracțiunii de furt.