CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

Percheziții în Prahova la mai multe persoane bănuite de evaziune fiscală și delapidare

- Actualitate -

Percheziții în Prahova la mai multe persoane bănuite de evaziune fiscală și delapidare

Duminică, 7 august, procurorii din cadrul Parchetului Curții de Apel Ploiești, împreună cu poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova, au efectuat 4 percheziții domiciliare în municipiul București și în județele Prahova și Călărași, la domiciliile a doi bărbați cu vârsta de 35 ani, și respectiv 58 de ani și la domiciliul unei femei în vârstă de 43 de ani, bănuiți de comiterea infracțiunilor de evaziune fiscală și delapidare. 

40 de persoane au fost conduse la sediile unităților de poliție în vederea audierii. Din cercetări a rezultat faptul că, în perioada decembrie 2017 - august 2021,  persoanele în cauză ar fi înregistrat în contabilitate achiziții fictive în valoare de aproximativ 4.200.000 lei, cu scopul de a influența negativ obligațiile fiscale datorate bugetului de stat. Ulterior, sumele de bani achitate prin plăți interbancare care reprezentau contravaloarea achizițiilor fictive au fost retrase de către administratorii societăților cu un comportament fiscal inadecvat și restituite ordonatorului plății,  acesta din urmă însușindu-și banii pe nedrept. Prejudiciul cauzat este de 994.800 de lei. 
În urma perchezițiilor, au fost identificate și ridicate mai multe înscrisuri și documente de evidență contabilă. 
Activitățile au beneficiat de sprijinul luptătorilor din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Prahova. Suportul de specialitate a fost asigurat de Direcția Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române, informează purtătorul de cuvânt al IJP Prahova.

(Foto cu caracter ilustrativ)


07 Aug 2022 16:20 3437 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
640 vizualizari 19 Aug 2026 13:47 La Câmpina, rând pe rând, „păcănelele” se duc...

La Câmpina, rând pe rând, „păcănelele” se duc...

Câmpinenii au putut observa în ultimele luni cum unii dintre operatorii care găzduiau celebrele „păcănele” au închis activitatea, spațiile fiind eliberate.

citeste mai mult
1167 vizualizari 18 Aug 2026 19:16 Primăria Câmpina a emis ordinul pentru începerea lucrărilor de asfaltare pe Strada Orizontului

Primăria Câmpina a emis ordinul pentru începerea lucrărilor de asfaltare pe Strada Orizontului

Lucrările încep pe primul tronson, cel cuprins între intersecția cu Bulevardul Nicolae Bălcescu și intersecția cu Strada Industriilor și sunt executate de societatea SORCHIV GAZ din Breaza.

citeste mai mult
2995 vizualizari 18 Aug 2026 17:40 La Câmpina, 85 autovehicule abandonate au fost ridicate de pe domeniul public de la începutul acestui an

La Câmpina, 85 autovehicule abandonate au fost ridicate de pe domeniul public de la începutul acestui an

Poliția Locală Câmpina continuă acțiunile de identificare și eliberare a domeniului public de autovehiculele abandonate sau fără stăpân, în conformitate cu prevederile legale în vigoare.

citeste mai mult
1673 vizualizari 18 Aug 2026 17:02 Punctul de vedere al HIDRO PRAHOVA SA privind lucrările executate în zona Străzii Orizontului din municipiul Câmpina

Punctul de vedere al HIDRO PRAHOVA SA privind lucrările executate în zona Străzii Orizontului din municipiul Câmpina

În urma apariției articolului nostru "Hidro Prahova, parcă era gata primul tronson al Străzii Orizontului! Nu așa a fost informat președintele CJ Prahova la întâlnirea de duminică?", publicat astăzi, la prânz, societatea vizată a reacționat extrem de rapid și ne-a trasnmis un punct de vedere pe care îl publicăm integral.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV