În cadrul simpozionului național 'Zilele Medicale Prahovene', organizat în acest week-end la Sinaia, mai multe spitale, clinici și producători și distribuitori de medicamente și aparatură medicală au avut standuri expoziționale la care și-au prezentat oferta medicală și de servicii.
Spitalul Municipal Câmpina a fost singura instituție de stat care și-a amenajat un stand, toate celelalte fiind instituții private. De altfel, este al treilea an consecutiv în care reprezentanții spitalului câmpinean merg la această manifestare științifică națională nu doar pentru expuneri, ci și pentru prezentarea instituției. În acest an, cei interesați au putut afla despre noile dotări din Policlinică, despre aparatură și servicii, dar și despre modernizarea secțiilor spitalului și îmbunătățirea condițiilor de cazare.
'Zilele Medicale Prahovene' este o prestigioasă manifestare științifică, ajunsă anul acesta la cea de-a 33-a ediție. Evenimentul are loc în perioada 3-5 noiembrie 2016, la Centrul Internațional de Conferințe Casino Sinaia și reunește profesori universitari, medici de specialitate, medici rezidenți și asistenți medicali din toată țara.

„Efecte secundare” este cel mai nou volum semnat de Lidia Molla, apărut la Editura Elstar și care va fi lansat vineri, 26 iunie, de la ora 17.30 la Librăria Elstar, în cadrul unei noi ediții a Seratelor Culturale Elstar.

Așa cum v-am informat duminică, echipa UNDEFINED de la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina a câștigat Europenele de robotică din Olanda și locul al II-lea la categoria Connect Award. Performanțe extraordinare pentru acești tineri minunați!

În perioada 23-25 iunie 2026, Biserica Catolică „Sf. Anton de Padova” din Câmpina va fi gazda unei noi ediții a Festivalului „Jean de Krassowsky”.

Victor Nichifor a revenit la Câmpina, la evenimentele marca Elstar, pentru a lansa un nou volum - „Epoca Lu (Op. 2)”, publicat la Editura Eikon.