Un cititor ne-a trimis această fotografie, realizată joi dimineaţă, la prima oră. Mai mulţi câini "debarcați" pe Strada Bobâlna, animale dezorientate, aflate în mod evident la prima lor "experienţă" în Câmpina.
Nu este prima dată când în Câmpina sunt abandonați câini de prin alte părţi, dar nu ne amintim ca până acum să fi fost prinsă și sancționată măcar o persoană care face acest lucru. Autorităţile ridică neputincioase din umeri şi fac apel la cetăţeni să reclame atunci când văd maşini din care sunt aruncați câini pe străzile din Câmpina. Locuitorii se plâng de apariția câinilor în diferite zone ale municipiului. Sunt aduși noaptea sau la primele ore ale dimineții, pe Câmpinița, pe Voila, în Turnătorie, acum iată că și pe Bobâlna, dar și în alte locuri. Apar deodată, speriați, dezorientați, uneori chiar și agresivi. Nu se știe cine și de unde îi aduce, sau dacă se știe, nu se spune. Una este abandonarea puilor pe domeniul public, de către un "stăpân" care vrea să scape de ei și aruncă responsabilitatea în curtea altora, alta e abandonarea mai multor câini adulți, în același timp și în același loc, câini prinși undeva, probabil în altă localitate și apoi aduși în Câmpina și "debarcați" în stradă.
Este foarte posibil ca situația să devină și mai complicată de acum înainte, având în vedere faptul că firma care strânge câini din comunele vecine Câmpinei nu mai are în administrare adăpostul de la Zorile și nu se știe, deocamdată, unde duce câinii adunați din comune. Nu vrem să inducem ideea că îi abandonează pe domeniul public din Câmpina, vrem doar ca autoritățile locale să se implice mai mult în această problemă și să găsească răspunsul la întrebarea din titlu.

Consiliul Local Câmpina este convocat într-o primă ședință pentru anul 2026, cu două puncte pe ordinea de zi.

Administrația locală a aîncpeut în aceste zile strîngerea instalațiilor de iluminat festiv, care au fost în zona centrală a municipiului Câmpina în perioada sărbătorilor.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o imagine surprinsă miercuri dimineață, pe trecerea de pietoni de la intersecția Bulevardului Carol I cu Strada Toma Ionescu.

În cursul zilei de marți, 13 ianuarie 2026, pe Bulevardul Carol I din municipiul Câmpina, la ieșirea spre Cornu, acolo unde o alunecare de teren pune în pericol siguranța traficului rutier, Comisia pentru Situații de Urgență de la nivelul județului Prahova a venit pentru a vedea situația în teren.