Un echipaj al Detașamentului de Pompieri Câmpina, o ambulanță SMURD, precum și un echipaj al Poliției Municipale au intervenit, duminică dimineață, la un incident produs în incinta benzinăriei OMV de pe Bulevardul Nicolae Bălcescu din Câmpina.
Imediat după ce a alimentat, un conducător auto a sesizat un scurt-circuit la compartimentul motor de la mașina sa. A intervenit de urgență cu stingătorul din dotarea autovehiculului, au sărit și alți oameni care se aflau la acel moment în zonă, iar într-un timp foarte scurt, conform martorilor oculari, au sosit și echipaje de intervenție. Pompierii militari au acționat cu spumă, fiind evitată o tragedie, pentru că un eventual incendiu în interiorul unei benzinării înconjurată de blocuri de locuințe poate fi o adevărată catastrofă. Din fericire, prezența de spirit a șoferului, reacția celorlalte persoane din apropiere și intervenția foarte rapidă a pompierilor au pus capăt cu bine acestui incident.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

La solicitarea Primăriei Câmpina, operatorul Floricon Salub a anunțat un program pentru realizarea dezinsecției în spațiile verzi din Câmpina.

Valea Doftanei a fost serios afectată de ruperea de nori de sâmbătă după-amiază, prevenită prin trei mesaje RO-ALERT.

HidroPrahova a anunțat că sut posibile perturbări ale furnizării apei. Probabil că lumea se aștepta la mai multă claritate și precizie din partea societății care are unul dintre cele mai ridicate prețuri la apă din România. Dar, probabil, atât s-a putut...